Lagun - cesta na jih - 1. úvodní část (11.týden roku 2017)

.: Kategorie: Cestopisy z plaveb :: autor: Libor :: zveřejněno: 31.3.2017 :.

Cestování Lagun – úvod (11.týden roku 2017)

 

Své první zážitky s Lagun jsem již napsal v dřívějších reportážích, popisoval jsem prohlídku lodě před koupí, samotnou koupi a také něco z historie těchto lodí. A ještě něco málo o legislativě.

 

Všechny články zde:

http://web.jachting.info/paper/show/caravelle-33-1cast

http://web.jachting.info/paper/show/caravelle-33-2cast

http://web.jachting.info/paper/show/caravelle-33-3cast

http://web.jachting.info/paper/show/caravelle-33-4cast

 

 

A také jedna velice pěkná reportáž s názvem „Voda, šutry, trajekty, muzea, protestanti, kardinál ? – Ålandy.“ o společné plavbě v roce 20016 od kolegy je zde:

http://www.jachting.info/viewtopic.php?f=85&t=10255

 

 

Dnes 17.3.2017  jsem pomyslně otočil list v lodním deníku Lagun na novou stránku. Začala se psát další etapa cestování. Proč cestování? Protože to není jen plavba, je to i cesta po souši za lodí, lodě zavěšené pod jeřábem na zimní kotviště, cestování po úřadech ve spojistosti s nutnými doklady. Prostě všechno co je kolem lodě a s lodí.... A proč na jih? Když jsme loni při obeplouvání kolem finských ostrovů Ålandy protnuli 60° severní šířky, říkal jsem si že výš na sever se asi hned tak nedostaneme. Jestli vůbec někdy .....A vlastně od tohoto "otočného" bodu plujeme stále směrem na jih a ještě dlouho tímto směrem poplujeme.

 

Stručné představení Lagun:

Caravelle 33, Motorsailer

Tento typ lodi Caravelle 33, o rozměrech 10,3 x 3,1 m, vznikl v sedmdesátých letech. Konstruktérem je pan Endel Aksberg. Endel nejdříve nechal postavit loď ze dřeva, která byla použita jako forma pro první verzi Caravelle 33. Výroba pokračovala až do konce 90. let. Od svého vzniku, bylo postaveno asi 200 lodí. Větší část jako motorové lodě, menší potom s takeláží jako motorsailer.  Caravelle 33 je určena pro otevřené moře a má dobré plavební vlastnosti.

Konstruktér:                       Endel Aksberg

Délka                                 10,3 m (34 ft)

Šířka:                                  3,1 m

Ponor:                                1,5 m

Vnější olověný kýl              1500 kg

Váha:                                 5000 kg

Lůžka:                                4 - 6 (přední kajuta 2, zadní kajuta 2, salon 2 po spuštění stolu), 

Výška v kajutě:                   1,8 m

Nádrž na vodu                   180 l

Nádrže na naftu                 2x180 l

Motor (min. 22HP):           profesionálně marinizovaný Mercedes Benz 240D,  4 válec diesel, obsah 2,4 L, 65HP, 48kW

Převodovka:                      Borg Warner

Rychlost:                            6 uzlů naměřená, 8 uzlů udávaná, konstrukční max. 10 - 12 uzlů (dle motoru)

Oplachtění:                        40 m2

 

 

Po dvou letech strávených v archipelagu kolem Stockholmu nastal čas zvednou kotvy. Rozhodnutí přišlo náhle. Trochu nečekaně se tak  pro nás změnili podmínky.

Tedy jsem poněkud  musel pozměnit plán pro letošní rok, je třeba dříve dát loď do vody a dovolenou plánovat v jiných místech Baltu, více na jih a směrem na jihozápad. Nejprve je nutné najít místo pro přemístění ze  současné Sabyvikens maríny někam na jih Baltu a to do konce května. Po pár konzultacích jsem se přiklonil k maríně Goclaw v Polsku jako výchozí varinatě pokud nenajdu do doby odplutí něco zajímavějšího. Zde v Goclawi momentálně kotví Standa Bílek se svou Eternity, tak nějaké reference, ceny a kontakt mám. Do maríny jsem napsal dotaz jak je to s místem a že bych tam rád krátce , měsíc, dva kotvil. Odpověděli že rezervace nedělají, mám připlout a uvidí se. V okolí je naštěstí podobných marín dost a tak nemám obavy, že nenajdu místo na měsíc dva, než nám začně dovolená.

Po opuštění švédských vod se bude hodit, resp. bude nutné mít na lodi mezinárodní lodní osvědčení (LO) , anglická zkratka ICP (international cerfificate for pleasure craft).

Ve Švédsku se u lodí do 12m délky žádný doklad nevyžaduje a proto jsem ho zatím nepotřeboval. Nyní nastal čas se i tímto zabývat.

Minulý týden jsem vyplnil žádost o členství ve švédkem klubu „Svenska Kryssarklubben“

A rovnou zaplatil (lze platit kartou, nebo přijde faktura do mailu) členství na 1 a 1/2 roku (byla to nějaká akční nabídka do konce března 2017) . Celé to stálo v základu (můžete si tam nahlásit více rodiných příšlušníků, zájmových okruhů, lodí atd.)  590,-SEK + zvláštní příplatek na „poštovné“. Pro Švédy (ale i cizozemce) žijící  v zahraničí to je celkem 270,-SEK (severské země  to mají levnější, jen 125,-SEK) na korenspondenční a ostatní výdaje,  po celou dobu platného členství, v mém případě na rok a půl. V ceně jsou 3 ročenky a možná ještě něco, myslím 9 vydání časopisu, měsíčníku a webzinu, . Ročenka 2016 je o Norsku a obsahuje 121 nejlepších vybraných přístavů a vodních cest v Norsku, ročenka 2017 je o švédských kanálech a 2018 ještě není uvedeno jaký bude mít obsah. Letošní ročenka se bude rozesílat v létě.

 

 

 

Poznámka na okraj: když jsem se díval na tuto pěknou ročenku o Norsku co vydává klub na webu tak dole na konci stránky měli toto upozornění: Pokud žijete mimo Norsko (myslí tím asi nerezident) , nebo máte povolení k přechodnému pobytu v Norsku, můžete si nechat loď v Norsku po dobu až šesti týdnů (v průběhu 12 měsíců), aniž byste  požádali o svolení. Nicméně, pokud potřebujete opustit loď na déle než 6 týdnů, je nutné požádat o povolení od norského celního úřadu …a dále byl uveden odkaz na norské celníky http://www.toll.no/no/varer/bat/lagring-utanlandsk-fritidsbat/ a tam jsem se dočetl že maximum je 2 roky. Zajímalo by mě do budoucna zda takto restriktivní opatření uplatňují i další země v našem okolí….).

Ještě doplním že ročenka 2015 byla o Dánsku. Podrobnosti zde http://sxk.se/sxk-riksforeningen/arsbok-2015

 

Tu už mi sice nepošlou, ale kdyby ji náhodou někdo měl, rád ji vyměním za švédského průvodce přístavišti Gästhamnsguiden, nebo za ročenku o norských přístavech a kotvištích.

 

V ceně členství v  klubu Svenska Kryssarklubben by také měla být velice užitečná publikace, kterou  tento klub vydává každý rok „Gästhamnsguiden“. Mám jedno straré vydání z roku 2007 a je to velmi praktický průvodce po všech přístavech a marínách s kontakty, souřadnicemi, hloubkami, popisem služeb v místě, fotkou a cenami. Aktuální vydání 2017 uvádí 420 těchto přístavišť.

Členství v tomto klubu jsem dále nějak moc podrobně nestudoval, přišlo mi to jako férová cena 860,-SEK ( 2482,-Kč) za členství do konce září 2018.

 

Proč jsem to vlastně celé podnikl? Přestože se nepotřebuji účastnit jimi pořádaných školení, besed s cestovateli, seminářů, přednášek apod., nebudu již potřebovat bezplatné využívání klubových bójí ve švédských vodách….

Je to prosté. Pro plavbu mimo švédské vody potřebuji mimo pojištění lodě (min. odpovědnosti, lépe kasko) také LO (lodní osvědčení), lidově techničák na loď.

Tento švédský klub z pověření švédského království takovéto osvědčení pro rekreační lodě vydává. Malinký zádrhel je, že pro švédské nerezidenty toto vydá jen pokud jsou členové klubu. Jinými slovy, buď Švéd zaplatí za tento doklad 1000,-SEK (platnost je 2 roky), nebo kdokoliv  je / se stane členem a má ho za polovic, tedy 500,-SEK.

Já jako cizinec jsem musel jít cestou nejprve členství, potom doklad.

 

Po vyplnění a odeslání přihlášky přišla faktura na výše uvedenou sumu. Všiml jsem si v záhlaví faktury, že mi bylo rovnou přiděleno členské číslo, to je nutné potom uvést v žádosti o vydání LO. Tak jsem ještě týž den večer vyplnil a poslal také žádost o vystavení certifikátu - LO.

Připojil jsem i doklad o platbě členského poplatku, protože to ještě na účtě nemohli mít.

To se odehrálo před týdnem. A dnes přesně po týdnu již byl tento doklad v poštovní schránce s přiloženou složenkou a lístkem ve švédštině, angličtině a němčině o možnostech placení na separátní konta podle měny (dánské koruny, norské koruny, eura) a jedno konto pro ostatní mezinárodní platby. Je to stejná informace jako mají na webu pro placení členského poplatku v klubu.

Prostě snadně, intuitivní, jednoduché. Kéž by to tak fungovalo i jinde.

 

Tedy odešlu menší obnos 500,-SEK na  stejné konto jako členský poplatek a mám na 2 roky vyřešený mezinárodně platný doklad k lodi - ICP. Sluší se ještě připomenout, že obnova jak členství, tak lodního osvědčení je levnější. Obnova ICP stojí po dvou letech 300,-SEK opět s platností na 2 roky. Členství myslím stojí 350,-SEK.

Celá procedura byla celkem jednoduchá a rychlá. Získal jsem za velmi rozumný peníz nutný mezinárodně platný doklad k lodi.

 

 

Certifikát

Složenka

Pokyny k platbě

 

Po vyřešení mezinárodního LO (ICP) nastal čas se vrátit ještě k pojištění. Platím už 2 roky u pojišťovny Svenska Sjö AB roční období vždy k 1.5. Tedy je zhruba měsíc ještě čas na zaplacení. Podíval jsem se na webu jak to vypadá s pojistkou. Pojišťovna složenky ani nic dalšího neposílá (jen jedenkrát ročně pojsitný list, pojistku). Vše je jinak vedeno na webu,  jak následující aktuální předpis pojistného, tak i historie. Pojistná smlouva, pojistné podmínky, prostě vše. Po registraci má každý ke svým údajům přístup přes web.

Podíval jsem se že letos mám zaplatit o trochu více než loni. Pojišťovná primárně dle svých stanov nevytváří zisk a případný zisk promítá v následujícím období do předpisu pojistného a další slevy. Tu maličko slevní, nebo poskytne jinou výhodu. Např. se uvádí na webu že za každý rok bez nehody se snižuje spoluúčast o 500,-SEK. Tedy moje spoluúčast již klesla na 1000,-SEK jak jsem se právě přesvědčil.  Od počátku pojištění mám slevu na pojistném za doložení dokladů opravňujících k vedení lodě (Boat leader ´s licence competency) 10%. Loni mi nějakou asi chybou napočítali tuto slevu 2x, tedy 2 x 10%. Letos to bylo tedy „jen“ 10%. Napsal jsem pojišťovně kolik mám platit. Odpověď přišla velmi záhy že letošní předpis pojistného je správně, tedy slevou 10% a dalších 10% slevy mohu získat za členství v některém jachtařském klubu. Nelenil jsem a nahlásil vše potřebné, tedy že jsem již členem Svenska Kryssarklubben“. Netrvalo dlouho snad den dva a již se to zobrazilo na webu v příslušné složce s předpisem pojistného. Jak jsem již výše popsal, právě pro získání mezinárodního LO jsem se stal členem klubu Svenska Kryssarklubben SXK což mělo tu další příjemnou výhodu, že jsem dostal další slevu na pojistném. Takže místo 1120,-SEK (již po slevě) jsem ve finále dostal fakturu na roční pojištění  ve výši 880,-SEK.

Když už jsem byl v písemném kontaktu s velmi milou pracovnicí pojišťovny, zeptal jsem se ještě pro jistotu na územní platnost pojistky. Věděl jsem že pojistka pokrývá celý Balt a v létě až po Anglii, ale za zeptání člověk nic nedá. Uvedl jsem že v létě hodlám opustit švédské vody, tak abych někde neudělal chybu nebo nepotřeboval pojištění rozšířit. Přišla vzápětí odpověď, že není třeba cokoliv měnit a posílají mi mapku kde pojištění platí.

 

 

Oblast #1 je základní, pojistka platí  celoročně. Oblast #2 potom  má platnost  pouze v měsících červen, červenec, září  pro všechny pojištěné a nakonec oblast  #3 platí pro všechny pojištěné co jsou zárověň členy některého z vyjmenovaných jachtařských klubů (patří tam i výše uvedený klub Svenska Kryssarklubben SXK).

Tedy s touto pojistkou jistě vystačím ještě dlouho, několik let určitě. A až se dostanu na hranice územní platnosti tak bude čas vyřídit jinou pojistku.

 

Ještě uvedu (ne zcela přesný překlad) pojistných podmínek, rozsah nejrozšířenějšího kasko pojištění H+ (Hel plus):

-          minimální pojistná částka 100.000,-SEK (pojistná částka vyplacená při totální ztrátě, jinak částečné odškodné se provádí  v cenách bez odpisů, tedy v aktuálních nových cenách a platí pro většinu komponent)

-          Plné pojištění lodí H Plus zahrnuje:

-          krádež

-          požár

-          škody na vodách - nepřetržitě po celý rok

-          jeřábování a doprava

-          Komplexní pojištění, maximální částka ve výši 50 000 SEK

-          Motory  a to až do 14 let stáří

-          Odpovědnost za škody na majetku a zranění. Maximální částka 33 milionů. švédských kr.,  na škody na majetku je maximální kompenzace 10 milionů. SEK.

-          Právní  služby 

-          Rozšířená právní pomoc při prodeji a koupi lodě

-          Elektronické zařízení, a to až do výše 15% z pojistné částky lodě

-          Osobní vybavení, až do výše 5% z pojistné hodnoty plavidla, a to až do max. částky 50 000,-SEK

-          zásoby, a to až do výše 20 000,-SEK

-          pronájem soukromého vozidla

-          asistense při nehodě, pomoc zdarma, pokud jsou problémy s motorem nebo loď najela na mělčinu

-          Rozšířený rozsah platnosti pojištění v červnu, červenci a srpnu (viz mapka)

-          kompenzace za prostoje  500,-SEK / den (od patnáctého- do třicátého  dne nezpůsobilosti plavidla)

-          Nehoda - až pro 12 osob (urazové pojištění)

-          člun až do 30 000,-SEK

-          Lodní vozík/vlek  až 50 000,-SEK

 

S menšími rozsahy krytí lze uzavřít také pojištění Hel Medlem (můj případ)  a Hel, případně pouze pojištění odpovědnosti vůči škodám druhým. Nabízejí se  ještě varianty jen pro jeřábování a přepravu lodí a pak pojištění při závodech /regatách po celé Evropě.  A také pojištění malých plachetnic do 20.000,-SEK.

Já jsem uzavřel pojištění Hel medlem, protože mám starší motor. Uvažoval jsem o Hel ej medlem, ale rozdíl v ceně byl myslím minimální. Ke každému pojisštění lze dokoupit balíček Paket 1 a 2, nebo jen pojistné krytí jednotlivých rizik.

Srovnání všch pojisštění a volitelných rozšíření nabízí následující tabulka:

 

Stručná legenda, plné kolečko je v ceně, prázdné je volitelná položka.

První sloupeček je odpovědnost (max. plnění až do výše 33mil. SEK). Potom je sloupeček jeřábování a přeprava, dále malé plachetnice, následuje Hel ej medlem (základní kasko), pak  Hel medlem (členské kasko) a pak úplné kasko Hel plus.

 

 

Závěrem jen zmínka na o rychlosti vyřízení. Než jsem článek přes víkend dopsal a v pondělí ještě prošel a doplnil maličkosti, tak už v poštovní schránce byla objemnější obálka od Svenska Kryssarklubben, která mimo členské karty, obsahovala dále  časopis På Kryss, informační brožuru, samolepky s logem klubu, průvodce Norskem (přístavy a kotviště) od Svinesund po Bergen a certifikát o registraci lodě v klubovém registru. K němu pak byl vystaven mezinárodní doklad uvedený výše, který potřebuji a kvůli kterému jsem toto celé podnikl.

 

 

Členská karta

           

 

A certifikát

 

 

 Dodatek:

 

Nedávno mě kolega upozornil na možnost získat licenci pro „rádio“ v Anglii na jejich telekomunikačním úřadě Ofcom. Mám jednu  starší VHF vysílačku na lodi. Byla již součástí při koupi a funguje skvělé. Vozím ještě jednu ručku Baofeng UV-5R pro spojení na krátkou vzdálenost a také pro lepší poslech u kormidla.

Tedy nebylo nad čím váhat, když vyřízení je  zdarma a je to jen na pár minut co zabere vyplnění potřebných údajů.

Nejprve je potřeba si udělat u nich účet / registraci na webu Ofcom

https://ofcom.force.com/licensingcomlogin

https://ofcom.force.com/LicensingComSelfReg

 

Po registraci přijde potvrzovací E-mail a pak je možné se k účtu přihlásit, resp. je nutné nejprve navolit přihlašovací heslo. Opět jako stále častěji se  používá kombinace písmen a čísel a min. 8 znaků. Kdo si ty všechny hesla má pamatovat. Kdyby ta délka a kombinace byla alespoň u všech stejná….

 

Po potvrzení už můžete spravovat své údaje, dále licence (pokud jsou již přidělené) a nouzové kontakty.

Důležité je také customer reference number.

 

 

Takže máme registraci a můžeme požádat o licenci.

https://ofcom.force.com/licensingcomapplyforlicence?retURL=LicensingComDashboard

 

 

Vybereme si ship radio, zde pak zvolíme zda požadujeme standardní registraci na loď (tedy pevné, vestavěné přístroje vázané na loď) nebo ruční  přenosné přístroje evidované na osobu  a zda je to pro vlastní osobu či na firmu.

V následujícím kroku potvrdíme údaje přenesené z registrace účtu (jméno a adresa), vyplníme požadované údaje: jméno lodě, výtlak, typ lodě (ve volbě jsou i např. válečná korveta, nebo tanker … J ), domovský přístav, registrační číslo. Některé další podrobnější údaje lze vynechat pokud nejsou známé.

Typ plavidla…na jachtu se mi zdá Lagun malá … na plachetnici má tento motorsailer ne moc plachet, tak jsem volil xxx bez bližší specifikace.

 

Na další stránce pak vyplníme jaké má loď komunikační přístroje, v mém případě pevná a ruční VHF (bez DSC). Příjemné je že na téže stránce lze zaregistrovat i další jako radar, AIS, EPIRB, PLB, HF rádio a další. Lze postupně doplňovat jak se loď dovybaví. A pokaždé je třeba vygenerovat novou licenci s aktuálními doplněnými údaji.

 

 

Proklikáte se nakonec, vyplníte kontaktní osobu dostupnou 24 hodin a na závěr musíte souhlasit s podmínkami a vygeneruje  se pak  „volačka“ call sign a MMSI číslo (nutné pro EPIRB, PLB atd.).

 

Po odeslání chvíli trvá znovunačtení stránky kde se pak objeví souhrn všech informací „tlačítko“ pro vygenerování licence, která přijde na uvedený E-mail.

 

Vytiskněte, zalaminuje a vezměte na loď. A to je celé.

Lze požádat rovněž o přidělení čísla pro ATIS atd. Viz obrázek výše.

 

Jsem nadšený jak to funguje. Zde by se měli lidé z ČTU inspirovat.

Statistika
Zobrazeno 13682x Hodnocení
  • Aktuálně 0.00 / 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 0.00 / -


Komentáře
Načítám data ...