Caravelle 33 - 4.část

.: Kategorie: Něco z historie :: autor: Libor :: zveřejněno: 1.8.2015 :.

Caravelle 33 - její historie.


     Endel Aksberg, u nás poněkud neznámý konstruktér lodí a zejména modelu  Caravelle 33,  vyrobil a prodal od začátku roku 1970 mnoho různých verzích těchto lodí. 

     Endel a jeho rodina je původem z Estonska z Aksi (malý ostrůvek Aksi , dnes neobydlený), kde s bratrem ( a dalšími) pracovali v loděnici jeho otce. Spolu se svými bratry uprchl Endel během 2. světové války z Estonska přes moře do Švédska ve člunu podobnému nynější Caravelle 33. Tato loď byla o něco menší, délka asi 7-8 m, a byl to velmi běžný typ lodí používaných podél Baltského a finského pobřeží. Tento druh lodi byl často otevřený a mohlo se s ním plachtit i veslovat. Tyto lodě byly často používány pro rybaření a lov.

  

Foto: původní otevřený člun, který inspiroval Endela při návrhu Caravelle 33

     Endel a jeho bratři se usídlili ve Švédsku na poloostrově Bosön (výběžek), který je na ostrově Lidingö, severovýchodně kousek od Stockholmu.
Bratři pracovali v Bosövarvet (Bosö je loděnice) jako zruční řemeslníci a měli zde také další svoje estonské lodě.

     Když se začaly vyrábět první plastové (laminátové) lodě  kolem  roku 1960, tak se často vyráběly pro ně potřebné formy jako otisk existujících dřevěných lodí, velmi často lodí s krásnými liniemi. Endel, který měl velmi rád lodě estonského typu, chtěl vyrábět takovouto  loď také z plastu, ale s poněkud většími rozměry, než byl původní člun s kterým připlul do Švédska.
Proto roku  1968 objednal trup postavený z mahagonu u svého přítele a stavitele lodí Helge Kvickströma sídlem v Borgå (Porvoo), z Finska.

Foto: Endel Aksberg a jeho přítel stavitel lodí Helge Kvickström, Finsko v roce 1972.


    Endel zde dohlížel na práci a zadával instrukce staviteli lodí tak, aby nová loď dostala správný vzhled podle jeho představ.
Když byl trup dokončen a připraven k převzetí, měl sebou Endel (mimo jiné), poněkud starý motor z auta a převodovku "Standard 8". Celá strojní instalace byla velmi provizorní. Cesta přes moře byla hodně náročná a u Waxholmu (pevnost poblíž Stockholmu)  také začal problém s převodovkou, ale podařilo se doplout až domů do Bosön.

Foto: první dřevěný trup, který byl použit pro výrobu formy pro laminátové lodě Caravelle 33

Endel vyrobil formy z tohoto dřevěného trupu pro výrobu trupu Caravelle 33. Endel také konstruoval formy pro paluby a různé nástavby.

První laminnátová Caravelle 33 byla vybavena nástavbou ze dřeva Tato loď dodnes pluje a je v držení rodiny Aksbergů.

Foto: první Caravelle 33 s laminátovým trupem a dřevěnou nástavbou

První celolaminátová Caravelle 33 (zde je pekně vidět rozdíl v zádi trupu, zde verze 2)

     Caravelle 33 byla vyráběna ve dvou provedeních. Dnes označovaná jako "Verze 1" je původní verze, byla vyráběna od roku 1973 a má výtlačný trup,  který má velmi malý odpor ve vodě. Tohoto modelu bylo vyrobeno asi něco přes 50 kusů. Mnohé z těchto lodí byly vybaveny rovněž takeláží, lanovím a plachtami (doplněné samozřejmě olověným kýlem).

Plány prvních verzí


Druhá "Verze 2" se začala vyrábět v roce 1979 a byla v produkci až do roku 1990. Bylo postaveno asi  přes 100 lodí. Rozdíl mezi trupy je takový, že verze 2 má v zadní části trupu rovnější plochu, která je rovněž mírně šikmo skloněná dolů.
Tím, že tato rovná plocha byla ukončena ostrou hranou byla usnadněna a umožněna montáž trimovacích klapek, což bylo přáním mnoha majitelů Caravelle 33 se silnějšími motory (se silnými motory bylo možné dosáhnout také skluzu).

Odhaduje se celkový počet Caravell 33 na 200 ks. Větší část z nich byla dokončena jako motorové lodě.


      Endel postavil mnoho lodí, které dnes plují zejména ve švédských vodách. Často jsou majitelé těchto lodí členy klubu majitelů Caravelle 33.

 Oba typy trupů se dále liší svými palubními nástavbami. Jsou mezi rozdíly v provedení. Například byla dodána Caravelle 33 se zadní kajutou a kormidelnou a měla v předu zcela otevřený prostor pro náklad. Podle zbůsobu použití se používají jako motorové lodě, s takeláží potom jako motorsailer. Některé verze mají záďovou kajutu a jiné mají místo ní protaženou kormidelnu až na záď. Dále pak procházela nástavba úpravami různých majitelů. Standardně je kormidelna z poloviny laminátová a v zádi uzavřená plachtou. Někteří majitélé tento prostor zcela uzavřeli pevnou nástavbou ať už z laminátu, nebo ze dřeva.

Několik málo fotografií z archivu Endela Aksberga (výroba laminátových Caravell 33) :

 

Trup s palubou bez kormidelní nástavby, zde je vidět v zádi typ trupu ve verzi 1

 


    Endel byl aktivní v budování Caravelle 33 až do poloviny roku 1990 a to bylo mu 75 let. Endel Aksberg zemřel v říjnu roku 2001.

 

Dodnes existuje zachovaná forma "verze 2". A kdo ví, možná jsou někde dochované ještě další lodě (a formy) z té doby.

 

Tento text je předkladem  ze švédských stránek velmi aktivního klubu majitelů Caravell 33 www.caravelle33.com (+ doplněno z různých zdrojů na webu). Část textu viz níže 

 

     Ještě bych rád doplnil, že Endel vyráběl trupy a nástavby, které potom prodával (nikoliv kompletní lodě). Součástí byly i plány (výkresy a šablony) potřebné pro dokončení.

Většina budoucích majitelů prováděla dokončení samostatně, nebo v různých spolupracích s jinými kolegy, nebo zadávali některé dokončovací práce firmám. Proto existují velké rozdíly v konečném provedení, podle schopností a možností jednotlivých majitelů.

Jeden z dobových nabídkových letáků na loď přikládám.  Jsou v něm jak základní parametry lodě, tak i cena s popisem obsahu dodávky.

Byl uveřejněn u příležitosti lodní výstavy "Allt för sjön"(Vše pro jezera) v roce 1978 ve Stockholmu.

     Stejný zdroj (Klub Caravelle 33) uvádí, že dnešní ceny u použitých lodí se podle stavu a výbavy pohybují mezi 190.000 -300.000,- SEK.

 

Něco málo o původu a rodině Aksbergů (stavitelů lodí)  včetně trocha z historie předchůdců Caravelle 33 lze vidět na webu http://archive-ee.com/page/2152770/2013-05-24/http://merepood.veebipood.ee/content/31-aksi-mereriik-tallinna-kulje-all

 A perlička na závěr. Bratři Aksbergové postavili od podzimu 1957 do jara 1959 také jachtu "Dione" pro Švédský královský jachtklub, která je dodnes považována za jednu z nejhezčích jachet na světě. 

Statistika
Zobrazeno 2036x Hodnocení
  • Aktuálně 6.00 / 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 6.00 / 2


Komentáře
Načítám data ...