Veľká Domaša

.: Kategorie: Vnitrozemské plavby a lokality (kanály apod.) :: autor: FeroPolo :: zveřejněno: 15.5.2012 :.

 

Vodná nádrž Veľká Domaša

Priehrada bola vybudovaná v r. 1962 - 1966 hlavne proti jarným záplavám, tiež ako zdroj priemyselnej vody hlavne pre Bukózu Vranov a výrobu elektrickej energie. Voda je veľmi čistá, preto sa istý čas uvažovalo o nádrži aj ako o zdroji pitnej vody. Veľký význam má rekreačné využitie.

Hlavným zdrojom vody je rieka Ondava a dva významnejšie potoky. Vody priehrady zaplavili úplne 6 obcí a 2 čiastočne. Vodná plocha pri max. hladine je 1422 ha, dĺžka 14 km, max. šírka 4 km. Výška hladiny bola v minulosti stabilná, najväčšia hĺbka je 25 m, plavebné hĺbky (v minulosti osobná lodná doprava) 8 - 15 m, jej priemerná teplota v letnom období je 20 °C.

Na východných brehoch priehrady sú vybudované rekreačné strediska: Nová Kelča, Holčíkovce – Eva,  Poľany – Monika.
Na západných brehoch strediská: Valkov, Tišava, Dobrá, Mládežnícka osada.

Vo všetkých strediskách sú možnosti ubytovania, stravovania v reštauráciách a bufetoch, parkovania, upravené pláže, chatové osady, východiská pre turisticku, výborné možnosti pre hubárčenie, rybolov a samozrejme na plávanie a jachting.

Priehrada je krajinársky veľmi pekná. Východná strana je otvorenejšia a prevažne mierne zvažitá. Západná strana je stŕmšia, viac porastená lesmi, ktoré na mnohých miestach zostupujú až k vode. Nájdu sa aj romanické tiché malé zátoky, nenápadné piesčité plážičky a pekné pohľady na kostolíky pri vode.

Priehrada poskytuje nádherné možnosti pre okruhový či kajutový jachting, windsurfing aj kiteboarding. Preto je tu viacero jachtklubov z Prešova, Vranova nad Topľou a Košíc. Spomeniem aspoň Jacht Klub Victory, Jacht klub Prešov, Jacht klub Dobrá… ktorí organizujú mnohé tradičné regaty. Za posledných desať rokov výrazne stúpol počet kajutových plachetníc (odhadom do 30 lodí), hlavne s výstavbou nových chát. V letnej sezóne sa dá stretnúť na vode aj niekoľko českých jachtárov na okruhových plachetniciach.

Jachting na vodnej nádrži sa môže vykonávať na celej vodnej ploche, mimo miest vyhradených pre kúpanie a zákazovými signálnymi znakmi
v časti medzi Novou Kelčou a Turanmi a nad priehradným múrom. 

Prevádzkovanie motorových plavidiel je na vodnej nádrži Veľká Domaša (okrem výnimiek) zakázané. Nočná plavba malých plavidiel
je povolená len vo výtlačnom režime a sú povinné niesť nočnú optickú signalizáciu, plavba vodných skútrov a plavidiel v sklzovom režime je
od 18:00 hod. do 10:00 hod zakázaná.

Podľa plavebného poriadku sú prístaviska malých plavidiel (pri pohľade z vody) určené nasledovne:

Pravá strana vodnej nádrže:

– stredisko Valkov ľavá strana od pláže,
– stredisko Tíšava pravá strana od pláže,
– stredisko Dobrá 50 m od prístavného móla.

Ľavá strana vodnej nádrže: 

– strediskoNová Kelča pobrežie areálu, 
– stredisku Holčíkovce 400 m od prístavného móla, 
– stredisko Poľany 30 m doprava od lodenice.

Miesta na spustenie okruhových plachetníc a plachetníc so sklopnou či výsuvnou plutvou do vody sa nájdu na okrajoch pláží každého strediska. Spevnené zjazdy vhodné pre kajutové plachetnice s pevným kýlom má skoro každý jachtklub a je ich možné spustiť pri vysokom stave vody
po dohode s jachtklubom. Marínky s mólami a službami pre jachtárov na Domaši nie sú. Väčšina kajutoviek je na vlastných vyväzovacích bójach.

Veterné podmienky sú veľmi dobré a aktuálne zverejňované na windguru podľa meteostaničky na poloostrove „Krym“. Najstabilnejší je vietor zo severu a severozápadu.

Ak sa rozfúka silný južný vietor, ktorému nič nestojí v ceste, vie zdvihnúť aj pekné vlny. 
Na niektorých miestach treba očakávať vplyvom reliéfu krajiny zmeny smeru a sily vetra, čo robí plavbu pestrejšou. V obednajších hodinách sú častejšie veterné, okolo 17 hod. vietor ustane.

Občas sú verbálne problémy s rybármi, ktorí ďaleko vyvážajú návnady alebo s mladíkmi vyvážajúcimi sa na motorových člnoch svojich otcov bez znalostí pravidiel.

Intenzívne kolísanie hladiny za posledné roky vyvoláva oslabovanie brehov s následnými  zosunmi na viacerých prudkejších brehoch bez lesného porastu. Nedostatočné zrážky a hlavne nerozumného hospodárenie vodohospodárskeho podniku spôsobuje obrovské poklesy hladiny aj v čase letnej sezóny, nehovoriac o jeseni, čo je obrovská škoda pre rybárov, rekreantov a tiež jachtárov. Najkritickejšia sitácia bola v roku 2011 a prognóza pre tento rok tiež nieje dobrá, pretože začiatkom mája chýba hladine Domaše aspoň 5-6 výškových metrov.

Statistika
Zobrazeno 1262x Hodnocení
  • Aktuálně 4.00 / 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 4.00 / 2


Komentáře
Načítám data ...