SubMarine Bay

.: Kategorie: Chorvatsko a vše kolem :: autor: jerryx :: zveřejněno: 27.8.2010 :.

Při dubnové FAJN JI Regatce jsme mimo jiné zavítali na ostrov Vis a vydali se na hledání zde ukryté kešky. Na serveru geocachingu u popisu zde nalezené kešky je článek o ponorkovém sile ...


 


Ostrov Vis po celou dobu socialistickeho zrizeni az do r. 1992 vojenskou zakladnou nepristupnou cizincum. Ostrov byl vlastne jednou velkou pevnosti, ktera by v pripade potreby byla po 45 dni schopna vlastnimi silami vest vojenske operace "proti vnejsimu nebo vnitrnimu nepriteli". Byla sobestacna jak pokud jde o zbrane a dalsi vyzbroj, tak o potraviny, vodu, elektrickou energii a dalsi nezbytnosti. Na ostrove bylo vse: pesi vojsko, delostrelectvo, protivzdusna obrana, radary, prvotridni spojovaci technika, jednotky protiatomove, biologicke a chemicke obrany. Slouzilo tu na dva tisice vojaku a na tri tisice civilnich zamestnancu. Byly tu odpalovaci rampy pro rakety more - pobrezi, dela ruznych razi, skladiste min, skladiste pohonnych hmot, radiove stanice, obrovska skladiste dalsich zbrani vseho druhu, potravin, vystroje atd., nechybela skvele vybavena nemocnice a skladiste leku.

Na ostrove bylo na 70 kilometru tunelu, podzemnich chodeb a bunkru. Nejvetsi podzemni bunkr se jmenuje Vela Glava. Byl vybudovan pro zdejsi hlavni stab jako podzemni velitelske stanoviste. Zahrnoval na 400 m podzemnich chodeb v hloubce asi 60 m. V podzemi zde mohlo zit 110 osob. Meli tu zasoby potravin a vody, byla tu trafostanice, dva elektroagregaty, klimatizace, moderni spojovaci technika, operacni sal pro monitorovani situace na mori i ve vzdusnem prostoru, ale i ambulance, kuchyn a pradelna. Nad zemi byly pozorovatelny, nouzove vychody. Vchody i vychody byly chraneny tankovymi dely. Dalsi bunkry slouzily specialnim ucelum. Napr. bunkr Crvene Stine byl tylovym velitelskym stanovistem a vojenskou nemocnici. V bunkru Radino brdo byla spojovaci technika, v bunkru Stupisce raketova technika.


Pro potreby vojenskeho namornictva byly na Visu vybudovany ukryty - bunkry pro torpedove cluny, ponorky a dalsi vojenska plavidla. Na blizkem ostruvku Ravniku byla pro tento ucel vyuzita obrovska podmorska jeskyne. Velmi zajimavy je v zatoce Parja bunkr Jastog, 100 m dlouhy a siroky 10 m. Lezi severozapadne od mestecka Visu v zatoce Parja. Zde se ukryvaly bojove cluny a ponorky. Nyni mohou bunkr vyuzivat sportovni lode jako ukryt pri nepriznivem pocasi.



Jugoslavska armada opustila sve kralovstvi na Visu az v kvetnu 1992. Vojenska zarizeni, mnohdy jiz devastovana odchazejici jugoslavskou armadou, dale chatrala. Je proto vitána kazda iniciativa, která pomuze vyuzit byvalych vojenskych zarizeni k civilnim ucelum. Tak napr. premenil jeden z vinaru z mesta Vis nekdejsi podzemni trafostanici ve vinny sklep. Podnikatel Ante Mardesic, znamy svymi podnikatelskými aktivitami i u nas v Ceske republice, ktery pochazi z Komize na Visu, chce vyuzit jednu z podzemnich prostor jako novou tovarnu na zpracovani ryb. Nove uplatneni nasel i nekdejsi Dum jugoslavske armady, v jehoz casti je nyni kulturni stredisko, zbyvajíci cast je vyuzivana jako restaurace a zabavni zarizeni. A postupne se premenuji i dalsi objekty. Bohuzel vsak chatra proslula tzv. Ceska vila, jeden z prvnich hotelu na ostrove, ktery byl postaven Cechy na zacatku minuleho stoleti a po leta vyuzivan armadou.

 

Prevazna vetsina bunkru, tunelu a dalsich podzemnich prostor je nyni pristupna verejnosti, ale pouze na vlastní nebezpeci.

Převzato ze serveru http://www.geocaching.com

Statistika
Zobrazeno 3927x Hodnocení
  • Aktuálně 0.00 / 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 0.00 / -


Komentáře
Načítám data ...