Materiál na stavbu lode trochu inak

.: Kategorie: Lodní technika :: autor: Frantisek :: zveřejněno: 20.1.2016 :.

Materiál na stavbu lode - trochu inakKeď som čítal Liborove riadky v článku Materiál na stavbu lodě, spomenul som si na knihu, v ktorej kolektív šikovných autorov píše aj o iných možnostiach stavby. Je jasné aké materiály vyhrali pretek s časom, či už v sériovej výrobe, kde pomeru cena/množstvo nemôže laminátom nič konkurovať , alebo v homemade stavbe, kde sú obľúbené hlavne tradičné sendviče drevo-laminát pre malé plavidlá, alebo oceľ pre lode s vyšším výtlakom, avšak v dobe keď kompozitné materiály neboli ešte tak jednoznačne cenovou záležitosťou prebehol aj výskum s materiálmi z ktorých sa dali vytvárať porovnateľne pevné a odolné škrupiny trupu, akým bol napríklad železobetón.
Ferocement
V poslední době se při stavbě lodí značně rozšířilo použití betonu a ferocementu Z ferocementu se staví nejen sportovní lodě a jachty ale i tankery o výtlaku několika tisíc tun Není náhodné že největší vrtná mořská naftová věž a největší suchý dok jsou postavený z betonu.
Ferocement je vysoce armovaný beton ze směsi cementu jemného písku a plniva zhutnělého vibrátorem a vtlačeného mezi armaturu a vrstvy síti z ocelového drátu. Tak vznikne velmi tenká, ale pevná ferocementová deska. Sítě zajišťují rovnoměrné rozmístění výztuže v betonu a dávají mu pružnost.
Výztuže o průměru 6 mm přenášejí tah. Vodotěsnost zajišťuje zatvrdlá betonová malta vyrobena z velmi jemného písku, vody a cementu odolného proti agresivnímu působení mořské vody. Sítě zabraňují vzniku trhlin při tuhnutí malty, kterým bychom se jinak při použití takovéto směsi neubránili.
Hmotnost ferocementu považují lodní konstruktéři za přiměřenou pro lodě o velkém výtlaku Ferocementová obšívka tlustá 10 mm váži asi 30,5 kg na 1 m2. Trup dlouhý 12 m a postavený z ferocementu je sice těžší než stejně velká loď postavená ze slitin lehkých kovů, ale je stejně těžký jako týž trup postaveny ze dřeva nebo z oceli. Rychlost lodi záleží pak na jejím tvaru a nikoli na materiálu, ze kterého je trup vyroben.
Výhody lodí o velkém výtlaku jsou všeobecně známy. Tyto lodě sice nejsou tak rychlé jako lodě o malém výtlaku, dávají však posádce pohodlí, které je důležité zejména při dálkových mořských plavbách. 
Způsoby stavby ferocementových lodí
Při stavbě ferocementové lodě je nejjednodušší použít jako kopyto trup staré dřevené lodi. Tento 
způsob stavby je oblíbený zejména tam, kde je dostatek dřevěných vyřazených lodí, které stačí jen obalit
ferocementovou skořepinou. Jestliže však chceme stavět moderní loď nebo oldtimer" podle svých představ, pak nezbývá než se rozhodnout pro stavbu kopyta.
Složení ferocementu
Má-li být ferocement opravdu kvalitní, je třeba věnovat velkou pozornost výchozím materiálům. Musí se dbát na správné složení písku, použít vyzkoušených nebo doporučených druhů cementu a příměsí (puzzolánu a azbestu). Chceme-li použít materiálů dosud nevyzkoušených, je třeba se poradit s odborníky v některém z výzkumných ústavů.
Písek. Do cementové malty se používá přírodní ostrohranný "křemičitý písek bez jílových příměsí. Má odpovídat podmínkám uvedeným v obr. 148d. Pokud není možné zajistit odpovídající písek, je nutné namíchat směs z písku tak, aby svým složením odpovídal výše, uvedenému rozboru.
Cement. Pro výrobu ferocementu doporučil Výzkumný ústav pozemních staveb v Praze síranovzdorný cement zn. Sulfares.
Puzzolán. Sopečný popel se do směsi přidává pro své chemické vlastnosti váže na sebe volné vápno a zabraňuje tak jeho vyplavováni mořskou vodou. U nás těží pod názvem surový perlit v Lehotce pod Brehy. Ve stavebnictví se používá jako surovina pro výrobu experlitu. Jako náhradní surovinu je možno použít i kvalitní popílek, který obsahuje méně spalitelných látek než 4 %. Doporučuje se popílek z elektrárny v Handlové.
Azbest. Používá se pro výrobu azbestových výrobků. Vytvoří ve ferocementu mikroarmaturu a tím zvyšuje jeho pevnost. Musí být krátkovláknitý a před přidáním do směsi vysušený, aby v maltě nevznikaly hrudky.
Plastifikátory. Použití plastifikátorů je třeba konsultovat s odborníky. Jejich využiti v lodním stavitelství se příliš nedoporučuje.
Voda. Voda je důležitou složkou betonu. Umožňuje zpracování směsi a průběh chemické reakce. Musí být čistá, bez olejovitých příměsí, solí a mechanických nečistot. Doporučujeme studniční pitnou vodu.
Výztuž. Používá se k ní běžná betonářská ocel o průměru 6 mm. Drát, musí být rovný, bez šupinek rzi. Aby lépe přilnul k betonu, má se nechat delší dobu vystavený vlivům povětrnosti.
Sítě. Někdy také se doporučuje použít drátěné sítě se šestiúhelníkovými oky o tloušťce drátu 0,71mm a straně oka 10mm. Sítě vyrábí n. p. Kovové tkaniny, Brezová pod Bradlom Aby se usnadnila práce při potahování kopyta sítěmi, je lepší používat pletivo pozinkované. Můžeme je koupit ve všech prodejnách domácích potřeb (1m2 stojí 11,50 Kčs). Můžeme
použit též pletivo nepozinkované, musíme si však zajistit jeho odmaštění přímo ve výrobním závodě. Práce s tímto pletivem je mnohem těžší a každou síť je třeba vypínat zvlášť.
Opravy ferocementových lodí
Ferocementové trupy stejně tak jako trupy z jiných, klasických materiálů  nejsou nezničitelné, ale svou pevností většinou předčí lodě dřevené. Všeobecně je možno říci, že nárazy nezpůsobí ve ferocementu žádné velké trhliny, protože je pružný. Velmi silný úder může způsobit většinou menší lokální poškození skořepiny, které však neohrozí vodotěsnost trupu.
Za povšimnutí jistě stojí i velká odolnost ferocementu proti explozím. Trup lodi po výbuchu zůstane téměř nepoškozený. Při velkém nárazu nedojde k proražení trupu,ale jen k místním trhlinkám, které sice mohou propouštět vodu ale nejsou pro lodi nebezpečné, lze je opravit rychletvrdnoucím cementem stejně, jako se nouzově opravují trhliny např. v kovových lodích. 
Při velkém nárazu v něm mohou vzniknout lokální trhliny, ale téměř nikdy se nestává, ze by se trup při velkém nárazu prorazil. V literatuře se uvádí, že v tomto směru má ferocement lepší vlastnosti než skelný laminát. Poškozené místo se po vytažení lodě na břeh vytluče kladivem, sítě se vytlačí do původního tvaru a otvor se zaplní epoxidem smíchaným s pískem
v poměru 1 : 2. 
Je-li poškození většího rozsahu, natřou se okraje těsně před betonováním epoxidem a otvor se zabetonuje stejným způsobem, jako se postupovalo při betonování trupu.
Je len samozrejmosťou, že v dnešných časoch by sme už ziadnu loď s použitím azbestu neuvítali s nadšením a ako som uz spomenl vyššie, čas preveril nejednu konštrukciu, no je zaujimavé vedieť čo všetko sa plaví po moriach a oceánoch našej planety.
Zopár obrázkov k téme som vložil k nahliadnutiu do galerie.
Zdroj:
Plachetnice
Autoský kolektiv: Ing. Jří Vrátny vedoucí atorského kolektivu), Ctibor Brda, Gustav Černý, Ing. Jan Kobes, Jan Pátý,
Dr. Zdeněk Zizius
Vydalo: SNTL-Nakladatelství technické literatury, n. p.
v roce 1980
Cena vázaného výtisku Kčs 23.- "

Statistika
Zobrazeno 2506x Hodnocení
  • Aktuálně 5.00 / 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 5.00 / 1


Komentáře
  • Libor Od: Denis - Středa, 18.10. 2006 - 23:37:26
    Skór prejde velblúd uchom ihly, ako amatér postaví ferocementovú loď.

    Od: MilanR - Čtvrtek, 19.10. 2006 - 07:10:49
    Tak to mám známého, který by toho velblouda uchem jehly prorval. :-)
    Má ferocementový dvoustěžník vlastní výroby a mnoho let už s ním brází Balt.

    Od: Denis - Sobota, 21.10. 2006 - 19:08:04
    Dnes nikto ferocementovú loď stavať nebude. Rozmýšlam ako na to vôbec prišli. V západnom svete bol vždy, okrem vojnových období, dostatok kvalitnej ocele, preglejky, dreva. Dnes k tomu pribudli laminát, hydroaluminium a najnovšie kompozitné konštrukcie. Dnes skorej ten velblúd cez ucho ihly...

    Od: Frantisek - Středa, 25.10. 2006 - 15:16:48
    http://www.hartley-boats.com/ferro.html :)

    Od: Denis - Středa, 08.11. 2006 - 18:45:39
    Začnite stavať a prídem sa pozrieť. Vieš ako super sa tam osadzuje kovanie?

    Od: Johan - Středa, 22.08. 2007 - 18:14:25
    Není to tak hrozné.Kování se osazuje podobně jako u laminátu.Stejně tak lukny i kajutová okna a výpustě. V místech kde má být kování se už při stavbě udělá zesílení a kování má tvar ,aby se tlaky rozložily na větší plochu, stejně jako u laminátu.V Kanadě stavěla betonové jachty firma , jejíž plány použili i bratři Pátí.

    Od: Johan - Středa, 22.08. 2007 - 17:01:25
    U nás postavili ferocementovou loď bratři Pátí ze Znojma. Škuner Golden Horn, tuším 16 metrů dlouhý.Stavěli ho ve stodole za Znojmem. Já jsem se vozil čtrnáct dní na 22m dlouhé Costellation, po Rudém moři. Postavil si jí vlastníma rukama Herbert Shönfeld, rodák z Čech, který legálně emigroval do BRD(je Němec, tak mu do bylo dovoleno), ještě za bolševika. Postavil si jí někde u Dunaje a pak na ní plul do Černého moře.V Bratislavě byl zatčen, protože se domníval, že jako majitel soukromé rekreační t.j. neobchodní lodi má právo volně proplout. Nakonec vše dobře dopadlo a Herbert vozí po Rudém moři potápěčské skupiny. Prohlédl jsem si jí i pod vodou a vypadala velice dobře. Nebylo k poznání ,že nejde o laminát.

    Od: Johan - Středa, 22.08. 2007 - 17:16:01
    V Polsku navrhoval ferocementové lodi Witold Tobis.Byl mezi nimi i 6,5m dlouhý Siatek a asi osmimetrová další loď, jejíž jméno jsem už zapoměl. Vím ale, že jí u nás stavěli někde na severu, tuším v Ústí nad Labem .Kopyto potřebné ke stavbě pak nabízeli na inzerát. Nejmenší ferocementovka Witolda Tobise byl 4,5 m(!) dlouhý Betotron. V Rusku za bolševika, také stavěli ferocementovky a dokonce používali materiál zvaný sklocement, což byl beton armovaný skelnou tkaninou.

    Od: Johan - Čtvrtek, 23.08. 2007 - 21:46:58
    Oprava! Nemohl jsem si vzpomenout na tu osmimetrovou ferocementovku, tak jsem nakoukl do literatury a zjistil jsem, že jsem popletl jména. Konstruktérem nebyl Vitold Tobis , ale Norbert Patalas. Ferocementový Siatek je 6,9 m dlouhý ,plocha plachet je 24,5 m .Osmimetrový Wagant má 28,2m plachet. Nejmenší Betotron je dlouhý 4,77m a má oplachtění 13,3 m.


    Od: dfogel - Úterý, 04.11. 2008 - 18:37:05
    a neni stary zpusob lepsi?myslim tim ta krasna prace se drevem.no jen muj nazor


    Od: vladaz - Sobota, 06.12. 2008 - 09:28:50
    Otázka není, jestli to jde. To jde určitě, takové lodě plují. Otázka je, jestli to má ještě dnes cenu. Podle mě nemá, jiné metody dávají lepší výsledky.


    pristup k informaci o ferocementu (Hodnocení: 1)
    Od: MagNet - Pondělí, 02.01. 2012 - 22:15:00
    zajímám se o ferocement a netradiční materiály bohužel
    jakožto nováček nemám přístup do sekce stahování
    rád bych si něco o ferocementu nastudoval bohužel
    musím nasbírat nějaké body abych si mohl informace
    stáhnout je to sice paradox dokáže mi někdo s tím pomoci?


    Od: gryf - Pondělí, 03.09. 2012 - 15:34:16
    Může mi někdo pomoci? Jaký je rozdíl, mezi gelcoatem a lamninátem?
    .: 20.leden 2016, 17:57 :.
Načítám data ...