Lagun - cesta na jih 2. část příprava před odjezdem do maríny (17. týden roku 2017)
Lagun - cesta na jih
2. část příprava před odjezdem do maríny (17. týden roku 2017)
Minule jsme skončili nutným „papírováním“ kolem lodě. Pojištění, technický průkaz – certifikát ICP, licence k vysílačce, pojištění lodě ..
Dnes se posuneme kousek dále. Jako každý rok je nutné nejprve loď po zimě připravit na sezónu. Každoročně je to +- stejné. Antifouling se nemusí dělat každý rok, stejně tak lakování některých dřevěných částí v exteriéru.
Ale abych na něco důležitého nezapomněl, já hlava děravá, píšu si už měsíc několik seznamů. Vždy když si na něco vzpomenu tak to připíšu, papír, leží pořád na stole vedle počítače.
Jeden seznam se jmenuje co před odjezdem nakoupit, zejména lodní zásoby. Druhý potom co vzít sebou. Nejen proviant na cestu, ale i tu nějaký tmel, barvu, lak, lepidlo. I nějaké nářadí, vrtačka, bruska, vrtáky. Vruty a šroubky. Také nesmím zapomenout na vlajky Polska a Německa (nejbližší cíle pro letošní sezónu). Nějaké mapy co jsem měl pro sever Polska a Německa již dříve nachystané. A plno malých nesmyslů, jako konektory, nabíječky USB, solární nabíječky, čtečka (poslední to záchrana při selhání mobilu), několik GPS, dnes zastoupená většinou starším mobilem (bez SIM karty) s nahranou aplikací Navionics. Hlavní navigace poběží na tabletu. Ale třeba i nože, které na lodi zrovna chybí. Je tam jen jeden takový nijaký, tak je potřeba lodní kuchyni ještě dovybavit. Letadlem by se to nemuselo povést. Stejně tak je potřeba vzít „kládu“, nebo alespoň koupit lodní štamprle. Aby mohl být pravidelně vydáván posádce příděl rumu.
O kládě bylo pojednání již dříve jinde, jen pro připomenutí, jedná se o speciální lodní servírovací zařízení určené pro obsluhu posádky v rozhoupaném moři při vydávání lodního přídělu rumu. Kdysi jsem si ji nechal udělat v provedení 8, dělá se větší i menší a dokonce jsem viděl i dvouhlavňovou „kládu“.
Klasická kláda pro 8 členů posádky vypadá to takto:
A viděl jsem že ji mají také v jednom jachtařském shopu ve Švédsku. Ale už si nepamatuji který to byl.
Další seznam se jmenuje co na lodi změřit a zapsat pro budoucí využití. Není nic horšího než když loď kotví 1000 km daleko a vy potřebuje nějakou míru, rozměr abyste mohli koupit to či ono. Momentálně mě zajímá přesná délka předního stěhu, protože zvažuji někdy v budoucnu koupit roll fock na přední stěh, nebo alespoň další větší plachtu – genu. Kosatka není příliš velká a na některých kurzech by se hodilo mít něco většího.
No a poslední dva seznamy (resp. jeden společný se dvěma sloupečkama) se jmenují seznam nutných prací, první před spuštěním na vodu a druhý když už bude loď na vodě. V naší hantýrce „před“ jeřábem a „po“.
To je už samotná příprava co nás čeká. Letos nenatíráme znovu dno. Není potřeba. Od loňska je trup dobře ošetřen a měl by několik roků ještě vydržet, má dost nátěrů a kvalitní podklad. Počítám že antifouling ještě minimálně 2 roky počká do další obnovy. Poklad je kvalitní epoxydový nátěr Hempel high protect a ten je na mnoho let. Stejně tak výměna zinkových anod letos ještě není potřeba. Jsou na lodi celkem 3 kusy. Jedna na hřídeli a dvě ploché na kormidle. Z každé strany jedna. U těchto musím ještě změřit rozteč mezi oky pro šrouby, abych je mohl koupit na příští rok. Déle už zcela jistě nevydrží.
Pokud by někoho zajímal stručný seznam mých nutných prací na lodi, dělám většinou následující:
- očistit trup (klasický písek na nádobí a houbička, nebo Vileda)
- navoskovat voskem, potom se méně špiní celou sezónu. Lze použít speciální lodní, nebo já s úspěchem používám klasický vosk na karoserie aut
- rozebrat přístřešek nad lodi. Nejen kvůli přístupu jeřábu, ale letos také vyklízím toto zimní místo na stání.
- zádní teakovou palubu napustit olejem. Dělám to tak každý rok, 1-2 vrstvy. Pro toto místo je to lepší než lak, který povrch dřeva uzavře, ten „nedýchá“ a pak hrozí poškození od zatečené vody pod tento dřevěný obklad, puchýřky, odlupování laku, či hniloba.
- Případně přelakování pevného teakového zábradlí. Lak na zábradlí má už několik vrstev, ale ještě jedna dvě neuškodí
- Dále je nutné složit, znovu zapojit chladící okruh motoru – hadice a jiné. Před zimou vše rozpojím, otevřu i víčko vodní pumpy. Do mezichladiče, kde se ochlazuje vnitřní uzavřený motorový okruh mořskou vodou, který nejde zcela vypustit, naliji vždy 1-2 litry fridexu. Otevřu také vodní pumpu (jako při výměně impeleru). Toto vše musím zase spojit, pumpu promazat. V teplých krajích kde po celý rok nemrzne asi není třeba dělat.
- Složit ventil na výstupu WC. Je tam kuželový ventil, nikoliv kulový. A ten na doporučení původního majitele před zimou rozdělám a na jaře před opětovným složením promažu. Jeden rok jsem na to zapomněl a pak nebylo snadné ho rozpohybovat.
- Dále je potřeba vložit na místo všech 5 akumulátorů. 2 motorové a 3 servisní. Všechno to zapojit a zkontrolovat.
- Pak už jsou to drobnosti co se naskládaly během předchozí roku. Např. pootočit ucpávku na hřídeli, vyměnit na ní nerez spony, naplnit maznici vazelínou.
- Pak jsem si vymyslel že doděláme Lazy Jacka, na stěžni jsme uchycení připravili už loni. Letos je ještě potřeba předvrtat a uchytit očka na ráhno
A po spuštění do vody toho už není mnoho, jen kompletní takeláž nastrojit.
- usadit stěžeň na nísto
- na vrchol stěžně osadit aparaturu, kotevní světlo, windmetr, radarový odražeč, VHF anténa, a všechno zapojit a zkontrolovat funkčnost. Později už nebude na vrchol stěžně vůbec snadný přístup.
- připojit ráhno a potřebná lana, výtahy.
- osadit plachty na místo
- nastříkat stříšku biminy impregnačním sprejem a promazat zipy k tomu určeným mazadlem. Přeci jen bude celou sezónu vystavena vlivu počasí a měla by několik roků ještě vydržet.
- Promazat vinčny
- vyměnit olej v motoru (po zahřátí) a olejový filtr. Celkem asi 6,5 litru.
- zkontrolovat všechny ventily zda někde není nějaká netěsnost
- nabrat vodu do nádrže
- natankovat, lépe řečeno navozit od klasické pumpy u cesty autem naftu, odhadem asi 70 litrů (ideálně plnou jednu ze dvou nádrží – 180 L). V maríně možnost tankování není.
A to je v podstatě vše momentálně nutné před vyplutím co jsem si zapsal.
S patřičným předstihem sleduji počasí (teplotu a směr převládajících větrů).
Se správcem maríny jsem se domluvil na termínu jeřábování. Nabídl mi v prvním květnovém týdnu: kdykoliv středa až pátek.
Podle příjezdu, ten závisí na zvoleném trajektu Německo – Švédsko, jsem vybral termín v pátek, s tím že když budeme nachystaní už ve čtvrtek, odchytneme ho v maríně, pokud tam ještě odpoledne bude.
Letos jedeme loď připravit ve třech. 2 dobrovolníci se ke mně přidali. Přeplavovat loď však budeme již jen ve dvou. Jeden odjiždí s autem zpět do ČR.
Ještě zpět k přípravě. Sledoval jsem několik dní ceny trajektů. V dostatečném předstihu se většina cen ve všedních dnech pohybuje mezi 50 – 80 EUR za osobní auto a 3 pasažéry.
Dříve jsme jezdili vždy do Sassnitz, odtud lodí do Trelleborgu. Trajekt pluje 4 hodiny a 10 minut. Ale je v nabídce menší počet spojů během dne Zpravidla 2 spoje. Zase na druhou stranu je to nejkratší spojení a tedy i nejlevnější (ne vždy) v nabídce.
Ve vybraném termínu, středa 3.5., byl ze Sassnitz vhodný spoj za ještě slušnou cenu 90 EUR jenom v úterý – odplutí již v 13:45. My však nemusíme tolik spěchat, když do maríny přijedeme tak jako tak v noci, nebo nad ránem. Z Rostocku je výhodou hned několik spojů, 14:30, potom 16:30 a 22:00. Poslední v 23:55. První ranní spoj v 8:00 je už dlouho vyprodaný, asi nejoblíbenější z celého dne.
Loď z Rostocku pluje sice o 70 minut déle než ze Sassnitz, ale naše cesta do Rostocku je zase o hodinu kratší. Tedy +- to vyjde časově na stejno.
Vybrali jsme si spoj v 16:30 za 71 EUR. Ceny pro jednoho (řidiče) začínají na 44 EUR. Ze Sasnitz jsou dnes nejlevnější lístky pro auto + řidič od 27 EUR. Lze tak říct, že za každého dalšího cestujícího se připlácí cca 13 – 15 EUR, podle času odplutí.
Lodní lístek se dnes kupuje stejně jako letenka. Lze asi koupit i u různých zprostředkovatelů. Já jsem si již dříve oblíbil přímo stránky přepravce Stena Line. Jsou již lokalizované plně do češtiny a výběr i nákup je velice příjemný a pohodlný:
https://www.stenaline.cz/cestovani-do-svedska
Platí se kartou stejně jako u letenek a rezervace přijde do E-mailu (za příplatek také SMS). V rezervaci je také uvedeno tučným velkým písmem, že Check-in odbavení je nutné provést nejpozději do 60 min., před odjezdem. Z vlastní zkušenosti mohu úvest, že to tak horké není. Při první cestě do Švédska před mnoha lety jsme trajekt málem nestihli a přijeli jsme v poslední minutě jako úplně poslední. Sice měli výhrady, ale vzali nás na loď. V každém případě je lepší být v přístavu trochu dříve, nejen proto že auta se řadí v několika pruzích podle toho jak přijely a dostaly přidělenou také nákladovou palubu, ale tím že dříve umístíte auto na palubě máte na vše více času a můžete si také lépe vybrat místo na pasžerské palubě (v autech se nikdo přepravovat během plavby nesmí) pro několika hodinovou přeplavbu. Zejména na nočních spojích je skoro bitka o místa kde je možné se alepoň trochu natáhnout. V poslední době jsem si všiml zákazových cedulek, kde se zapovídá ležení na podlaze,….
Vše tedy připraveno na cestu, jeřáb je na pátek 5.5. zarezervovaný, lístek na trajeket koupený, teď už jenom aby vyšlo trochu počasí. Alespoň na těch pár dní nutných příprav k vyplutí. Na cestu a potom na pozdější přeplavbu počasí kromě větru nebude tolik zásadní. Dlouhodobá předpověď, delší než týden, říká že bude větru málo (5-8 Knt.) a denní teploty až 11°C, až 13°C v pátek, v noci bohužel budou klesat až k 0°C, polojasno bez deště. Pokud předpověď vydrží, bude to fajn.
Už jen uzavřít cestovní pojištění a vyrazit na cesty, zatím směr na sever….