Kurzy jachtingu na NauticEd

.: Kategorie: Legislativa (vyhlášky, předpisy atd.) :: autor: medour :: zveřejněno: 19.8.2011 :.

Tento článek se nesnaží být reklamou, ale má pomoci všem, kteří podobně jako já hledají možnost si vyzkoušet teoretický kurz a zakončit ho zkouškou.

V tomto případě se jedná o stránky NauticEd (USA), které nabízejí certifikované kurzy týkající se všech stránek jachtingu. Po složení testů a získání praxe máte k dispozici on-line certifikát uznávaný v mnoha zemích na světě, nejvíce však patrně v USA. Podmínkou pro certifikát opravňující k půjčení plachetnice je absolvování teoretického a následně praktického kurzu skippera zakončeného testy.


Teorie:

Hlavní kurzy jsou placené, platí se pouze kreditní kartou, PayPal ani dobírku :-) není možné využít . Pro váhavce jsou však k dispozici i kurzy zdarma. Zde posílám odkazy na dva z nich:

Free Basic Sail Trim Sailing Course - tento kurz nevyžaduje registraci
a
Basic Rules of Right of Way Clinic - tento kurz již registraci vyžaduje

Registrace je zdarma, ale další kurzy jsou již placené, jejich záběr nejlépe vystihuje tato stránka. Dříve než se pustíte do závěrečného testu u druhého kurzu, rozmyslete, jestli nebudete chtít využít slevu 10USD na zakoupení některého z dalších kurzů. Po složení testu máte na rozmyšlenou pouze hodinu, pak sleva přestane platit. Kurzy lze kupovat jednotlivě nabo jako bundle. Některé jsou obsáhlé (Skipper Course), jiné naopak. Ten zmíněný se skládá z 10 oblastí, každá zakončena vlastním testem:

Module 1: Units, Weather and Sea Conditions
Module 2: Electrical Systems
Module 3: Auxiliary Power - Diesel Engines
Module 4: Rigging and Sails
Module 5: Rules and Safety
Module 6: Slip Departures and Returns
Module 7: Sailing
Module 8: Communications & Navigation
Module 9: Anchoring and Mooring
Module 10: Coping with Emergencies

Protože jsou kompletně v angličtině, je vyžadována znalost anglických ekvivalentů pro jachtařské termíny. Novější kurzy jdou stáhnout jako PDF, jiné nikoliv, je třeba je studovat on-line, což je asi největší nepříjemnost. Cena je pochopitelně odráží podmínky USA. Nejdražší a nejlepší, ale také nejobsáhlejší kurz (již zmíněný Skipper Course) stojí okolo 70USD, ostatní jsou za 40USD (před slevou).

Testy:
Testy se skládají na závěr každého kurzu. Obvykle je tvoří kolem 20-30otázek (Skipper course má 10 x 20-30 otázek, tedy kolem 250otázek celkem z 10 různých témat), otázky se týkají vždy probíraného tématu, ale vyžadují i trochu vlastní invence. Někdy jsou i docela zábavné. Odpovídá se na ně vždy výběrem jedné z možností, možností je 2-7. Některé jsou vyloženě lehké, jiné naopak. Minimální skóre je obvykle 80%. Pokud test nesložíte, nic se neděje, pokusů máte neomezeně, času rovněž. Zde je příklad otázek:

Testing Module 1: Sail Trim
The wind has shifted aft, and you have eased the main sheet and genoa sheet. Boat speed will improve if you:
- deploy the reaching strut
- move the jib lead forward
- ease the backstay tension
- all of the selections (Tato je správně)


Praxe:
Praxi musíte složit u některého z partnerů NauticEd (zde). Evropský je bohužel jediný, v Lotyšsku (zde). Praxi si zapisujete do logu, který automaticky zvyšuje dosaženou úroveň na vašem certifikátu. Pro 1. level skippera musí být potvrzena smluvním kapitánem, ostatní logy si evidujete sami. K tomu máte k dispozici i aplikace pro telefony Android a iPhone. Stačí zanést, kolik dní jste byli na moři jako posádka nebo kapitán, a vaše úroveň se zvyšuje automaticky podle následující tabulky:Moje zkušenosti:
Vyzkoušel jsem 6 kurzů z výše uvedených, jejich úroveň byla různá, ale vždy jsem se dozvěděl něco nového a procvičil se v angličtině. V porovnání s chorvatským testem je náročnost spíše vyšší, ale test složíte v klidu z obýváku. S jinými kurzy srovnávat nemohu.

Zakoupení placených kurzů doporučuji vážným zájemcům, kurzy zdarma si ale zkuste, pokud cítíte, že je stále co zlepšovat, pak to stojí za to.

 

Statistika
Zobrazeno 2439x Hodnocení
  • Aktuálně 0.00 / 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 0.00 / -


Komentáře
Načítám data ...