Katamarán Alcat - konstrukce a stavba

.: Kategorie: Stavba, rekonstrukce nebo koupě lodě :: autor: Alcat :: zveřejněno: 27.2.2016 :.

Alcat nám odeslal(a) následující článek: 

Vždycky jsem snil o plachetnici, a několik let jsem plachetnici nahrazoval windsurfingem. Před pár lety jsem si řekl, že si svůj sen splním, a začnu jezdit na plachetnici. Pro začátek jsem si to chtěl vyzkoušet, a nějakou plachetnici si půjčit. Našel jsem půjčovnu katamaránů, vyrazil na Rozkoš, a jezdil asi půl dne na katamaránu. V tu chvíli bylo jasné, že budu stavět svůj vlastní, abych ho měl k dispozici kdy budu chtít. Katamarán jsem zvolil proto, protože je po rozložení skladný, navíc při vhodné velikosti, a dodržení nízké hmotnosti je možné takový katamarán vozit i na střeše velkého auta. Velikost jsem zvolil takovou, abych nepotřeboval průkaz vůdce malého plavidla, ani doklady k lodi. 
Základ byl zjistit co nejvíce informací o různých typech katamaránů, a podle toho určit základní vlasnosti a provedení. 
Základní zadání tedy bylo: 
- délka plováků cca 4m
- konstrukce z lodní vodovzdorné překližky (eventuelně plastových desek)
- spojovací nosníky z duralových trubek
- trampolína z jemné síťoviny
- duralový stěžeň s drážkou (žádná obyčejná duralová trubka)
- hlavní plachta celospírová + kosatka kvůli většímu výkonu, plocha oplachtění do 12m2
- vyklápěcí kormidla
- kvalitní kování a kladky
- spojovací materiál z nerezu, aby odolával i slané mořské vodě.Celkem mne čekalo několik postupných kroků než jsem dokončil katamarán a mohl poprvé jezdit:
- Pořídit plánky na stavbu
- Zjistit kde nakoupím všechny materiály a komponenty
- Nechat vyrobit to, co se nedá vyrobit ručně doma
- Vyrobit zbytek doma
- Všechno to sestavit dohromady. Plánky jsem chtěl původně najít na internetu a koupit, ale v našich krajích jsem nenašel k tak malému katamaránu vůbec nic, a ani jinde se mi zpočátku nedařilo nic nalézt. Nezbylo mi nic jiného než se pustit do vlastní konstrukce. Není to až tak složité jak by se mohlo zdát, jen je potřeba přečíst si něco o stavbě a konstrukci lodí, hodně informací se dá získat z fotografií na webu. Mojí výhodou je, že jsem původně konstruktér a technolog.
Konstrukce je ovlivněna použitými materiály a technologií stavby. Jinak to vypadá při vývoji sériové výroby, kde lze počítat s výlisky a odlitky, a jinak to vypadá při kusové výrobě, kde se mnohdy ručně vyrábí každá součástka v jediném kuse. Výkresy jsem původně kreslil ručně na papír, dnes mám již část v AutoCadu na počítači, a postupně budu mít celou dokumentaci v elektronické podobě. Navíc jsem na internetu našel software "Carene Hull Designing" na konstrukci trupů lodí, kde je demo zdarma, licence se všemi funkcemi je asi za 35 Liber. To je spíš pro příště. 
Dodavatele potřebných materiálů jsem hledal postupně během konstrukce a stavby. Vznikl mi seznam firem, kde se dá co koupit, včetně nerezového spojovacího materiálu, duralových trubek, eloxování hliníku, plastových součástek a záslepek trubek, a kování renomované firmy RONSTAN.
Pro přesnou stavbu plováků jsem zkonstruoval a vyrobil přípravek na lepení z překližky a svařování plováků z plastu, a šablony žeber, kýlu, a panelů obšívky. Trochu jsem počítal s tím, že se bude stavět časem více katamaránů, a přípravky se vyplatí. Začal jsem vyrábět plováky z překližky, zároveň jsem je nechal svařit z plastu, aby se ověřila jejich odolnost pro případné použití v půjčovnách. S těmito plováky jsem nakonec katamarán dokončil.
Plachty jsem si pro jistotu nechal navrhnout na počítači u firmy Fiala Sails. Později jsem zjistil, že je na internetu k dispozici zdarma software "Sailcut4" na konstrukci plachet, takže pro příště budu schopen konstruovat plachty sám. Kromě možnosti kreslit díly plachet rovnou na tkaninu pomocí plotru je možné i tisknout výkresy s kótami, a podle nich jednotlivé díly nakreslit na tkaninu. Trochu problém byl se šítím plachet na domácím šicím stroji, ale jedna sada plachet se takto ušít dá. 
Když jsem měl všechno vyrobené a nakoupené, stačilo už to jen smontovat. Nastal dlouho očekávaný okamžik, a to spuštění na vodu, a první plachtění. Byl jsem docela příjemně překvapen, že katamarán je dobře ovladatelný, a to i proti větru. Což není u katamaránů vždy obvyklé.
Na závěr myslím můžu říci, že je možné doma zkonstruovat a postavit loď. Nejčastější problém není ani tak že by to bylo nemožné, nebo obtížné, ale mít tu odvahu jít do toho, a prostě to udělat. Funguje to, že když něco opravdu chceme, jde to zrealizovat. Takže přeju hodně trpělivosti všem, kteří se také odhodlají ke stavbě.
Pokud budete mít zájem o více informací, můžete navštívit webové stránky www.alcat.cz nebo se podívat na fotogalerii Alcat. 

Statistika
Zobrazeno 2199x Hodnocení
  • Aktuálně 5.00 / 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 5.00 / 1


Komentáře
Načítám data ...