Jak jsem viděl Boat Brno 2005

.: Kategorie: Stavba, rekonstrukce nebo koupě lodě :: autor: Libor :: zveřejněno: 30.12.2015 :.

Libor nám odeslal(a) následující článek: "Od listopadu už uběhl nějaký čas a ten nepříjemný pocit, který jsem měl, už vyprchal. Ve vzpomínkách zůstává jen to příjemné. 
 

1. 2. 2006


Jezdím na Boat v Brně od roku 2003 a tak slabý ročník nepamatuji. Tedy abych byl přesný - z pohledu plachetnic. V různých mediích byl tento ročník samozřejmě prezentován jako nej ... (nejvíce návštěvníků, nejvíce zúčastněných firem, největší vystavená loď). Na mne to tak nepůsobilo. Dá se namítnou, že je to věc subjektivního názoru. Ale můj celkový dojem byl: přehlídka charterových firem, motoráků a gumáků.

Je to obraz trhu a pokud se u nás plachetnice málo prodávají, tak se budou i málo vystavovat. Čestnou vyjímkou letos byla zrestaurovaná slavná loď od Konkolského Niké I, dále polská loď Twister 800 a americký Hunter 25. Přehlídku plachetnic uzavírá loď Alusail 700 od Likanavaty a zajímavý katamarán Minicat. Ještě bych vzpomenul závodní speciál loď Bohemia mini 6,5 určenou pro Minitransat. Ta spolu s Alusail od LikaNavaty a Huntrem (loni model 260) tu byla už loni. Letos tedy jednoznačně nejslabší ročník v prezentaci plachetnic. Za poslední léta byl nejlepší ročník 2003, kdy se to plachetnicemi jen hemžilo. Např. zajímavý katamarán ze Slovenska Brigddeck "Magdaléna", nebo Bénétau First 27,7, nebo novinka Elan 37. Jak už v Yachting revue 12/2005 psal p. Langšádl, jedná se o stagnaci trhu. Řekl bych, že lodě nejsou auta a životní cyklus (pro obměnu/výměnu) mají delší. Pan Langšádl píše, mimo jiné, že trh motorových lodí, bohatší na koupěschopné klienty, je schopen firmy (míněno hlavně prodejce), na rozdíl od plachetnic, uživit. Někde se uvádělo, že se silné ročníky opakují zhruba po 4 letech a tedy si na solidní přehlídku plachetnic u nás budeme muset ještě 2 roky počkat. Ještě loni bylo na co se dívat, např. Oceanis 473. Ale letos bylo možné tak akorát objednat loď na charter nebo si koupit bayboat. Pokud tedy nejste skalní příznivci motoráků. Ti měli celkem solidní zastoupení a řekl bych rok od roku větší. Na prohlídku některých se stála velmi dlouhá řada - viz fotogalerie v galerii.

Nebylo samozřejmě vše jen negativní. Letošní ročník naopak vynikal velmi solidním doprovodným programem, kterým provázel Václav Žmolík a byl doplněn o křest nové obrazové knihy Marka Polana "Ve stínu plachet", kterého se zúčastnili všichni přítomní kapitáni. Snažil jsem se to nejzajímavější zachytit fotoaparátem a výsledek můžete shlédnout v fotogalerii. Letos jsem nafotil nejméně fotek za poslední ročníky. Fota z předchozích 3 ročníků najdete v galerii. Zvažuji příští ročník vynechat a místo něj navštívit, buď Boat Düsseldorf v Německu, nebo Tulln v Rakousku. Obě výstavy jsou větší a prezentuje se tam více firem. Sice nehledám novou loď, zatím :-). Ale určitě novinky, tech. řešení, výbavu do lodě atd. je dobré sledovat.

Statistika
Zobrazeno 1949x Hodnocení
  • Aktuálně 0.00 / 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 0.00 / -


Komentáře
Načítám data ...