Historická plachetnice La Grace

.: Kategorie: Cestopisy z plaveb :: autor: pepek namornik :: zveřejněno: 10.12.2010 :.

Tisková zpráva č. 4:
(14. 11. 2010)

Nová česká historická plachetnice La Grace je těsně před dokončením. Začátkem prosince jde na vodu.
 
PRAHA/SUEZ- Česká republika bude mít již brzy svou první opravdovou školní loď. Parta nadšenců již dva roky staví repliku historické dřevěné plachetnice La Grace, jak  mohli mnozí sledovat na stránkách  www.lagrace.cz.  V současné  době práce   na lodi finišují, začátkem prosince jde loď na vodu.

Termín byl určen na 3. - 6. 12. 2010, kdy je nejpříhodnější příliv - tzv. „vysoká“ voda - a loď tak bude moci nejsnáze sklouznout do vody.  Ono „sklouznutí“ se však musí dělat pěkně pomalu – několik dní. Plachetnice je totiž dřevěná a proto se bude spouštět do vody postupně, aby dřevo pomalu nasáklo vodu a zatáhla se  dřevěná „obšívka“ boků lodi spolu s ucpávkami mezi prkny a přestalo do podpalubí téci. Přesně tak se to dělávalo celá staletí, když lodě (nebo sudy) byly jen dřevěné…  

Než se však La Grace vůbec dotkne vody, je třeba udělat poslední práce  - a to zejména natěračské. Loď těsně před spuštění dostane své finální barvy. Spodek plachetnice je nutno finálně natřít speciální barvou proti obrůstání dna mořskými řasami a jinými vodními organismy, které trupu lodi škodí (dřevěnému obzvláště).  Tato speciální barva (tzv. antifouling) nikdy nesmí zcela zaschnout a proto se její nátěr dělá  až úplně na poslední chvíli.

Ještě před tím bude loď jejími staviteli pokřtěna – a protože se nachází v Egyptě a stavěli ji místní loďaři, tak v místním arabském stylu. To obnáší mimo jiné obětování zvířete a celou řadu dalších tradičních rituálů.  Hlavní oficiální slavnostní křest v evropském duchu a stylu (a za účasti mnoha známých hostů) pak proběhne na jaře příštího roku v Evropě (bude upřesněno).

To je tedy jen pár střípků, které na La Grace čekají při jejích posledních dnech na souši. V neděli 14. listopadu začali loďmistři stavět pod lodí podvozek, na kterém bude 120tunový kolos za pomoci místní techniky cca týden posouván na trase dlouhé 150m. A právě tolik ji teď dělí od mořské hladiny.

 Odpočítávání do startu začalo…

La Grace – kráska na vodě
Plachetnice La Grace je unikátní hned ze dvou důvodů. Jde o první českou školní plachetnici, kde se budou v námořních dovednostech zdokonalovat mladí zájemci o tento krásný a pohodový i adreanlinový sport, ale zároveň se jedná o navázání na historii české plachetní mořeplavby.
Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního skutečného českého námořníka Augustina Heřmana. Ten nejprve ve službách holandské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik. Po osamostatnění začal s La Grace přepadat španělské obchodní lodi. Později se stal největším vývozcem tabáku v Americe.

 Za nynějším znovuzrozením lodi stojí  zejména dva iniciátoři celého projektu - dva kapitáni  Josef Dvorský a Daniel Rosecký – a též celá řada dalších spolupracovníků a pomocníků.
„Loď jsme začali stavět na konci roku 2008 v profesionální loděnici v Egyptě. Hlavním důvodem pro výběr místa stavby byla skutečnost, že zde všechny lodě stále staví tradičním způsobem, že umějí se dřevem. Pokud přivřete oči nad tričky s reklamními nápisy, které nosí místní dělníci, máte dojem, že jste v 18. století. V Egyptě je také díky Suezskému průplavu snadno dostupné kvalitní dřevo ze Skandinávie, jenž bylo ve zlatém věku plachet nejoblíbenějším a nejobvyklejším stavebním materiálem…,“ říká k tomu Daniel Rosecký
Nyní se tedy celý projekt chýlí ke konci. Práce na lodi  jdou do finální fáze, vyřizují se poslední potřebná povolení a loď jde na vodu.  Její první plavby proběhnou v Rudém moři, kde plachetnice zůstává až do jara  - čekají na ni například  Vánoce a Silvestr při plavbě po ostrovech v oblasti Hurghady, či (a to již v „činné službě“) cesta do Dubaje…).
„Rudého moře se nebojíme, právě naopak! La Grace byla v 18.století také vyhlášeným pirátským plavidlem…,“ říká k tomu Pepa Dvorský, kapitán lodi.

A pak už se La Grace dál bude plavit po mořích a ocenánech podle rozpisu, který se již nyní připravuje. Její další plavba se předpokládá v letních měsících po přístavech celého Středomoří a na podzim překoná Atlantický oceán, aby další zimu mohla plout v tyrkysových vodách Karibských ostrovů. Pokud máte dojem, že svést se na lodi bude moci jen smetánka, že tento zážitek bude běžnému smrtelníkovi nedostupný, není tomu tak. Týden na La Grace nevyjdou dráž, než jiná standardní dovolená v hotelu, či na jachtě.  
A i když je loď replikou historické plachetnice, uvnitř je vybavena moderní nautikou, motorem  a nezbytným  komfortem.  A též naprosto splňuje všechny současné bezpečnostní předpisy.


Technická specifikace  La Grace:

- celková délka 32 m
- délka mezi vazy 23.8 m   
- šířka 6 m 
- ponor 2.9 m 
- výtlak 125 t
- plocha plachet 396 m2 
- výška stěžňů nad hladinou  25 m 
- motor 350 HP 
- nádrž na naftu 3 t 
- nádrž na vodu 7 t
- 6 koupelen
- posádka 30 mužů


 

Tisková zpráva č. 5

(5. 12. 2010)

Česká historická plachetnice La Grace byla slavnostně spuštěna na vodu

PRAHA/SUEZ – První česká námořní historická plachetnice La Grace byla v sobotu 4. prosince 2010 v egyptském Suezu slavnostně spuštěna na vodu.  Po dvou letech stavby tak v suezské loděnici vyvrcholil projekt party nadšenců kolem kapitána Josefa Dvorského postavit opravdovou českou školní loď. A ne ledajakou – La Grace je co nejvěrnější replika stejnojmenné historické námořní plachetnice prvního českého mořeplavce ze 17. století Augustina Heřmana z Mšena u Mělníka. Jedná se o český a světový unikát.

 

Součástí slavnostního aktu byl i křest – a to v místním stylu. Podle arabské tradice egyptští dělníci z loděnice obětovali berana – a krví tohoto obětovaného zvířete pak byla rukama kapitána a jeho ženy potřena příď lodě. Pro štěstí. Pak už plachetnice zamířila k hranici příboje a dál do vody. Aby beran nepadl zbytečně, byl hned poté již zcela po evropsku ugrilován a sněden. Slavnosti se zúčastnila nejen posádka lodi v historických námořnických oblecích, ale i mnoho hostů z ČR. Díky jejich dovezeným zásobám byl k dispozici i alkohol, který k námořnické tradici patří, ale v arabské zemi není normálně ke koupi.  Oslava byla pro všechny na místě dobrým zadostiučiněním za léta dřiny a starostí při stavbě lodi…

 

To však není jediný křest, který česká loď absolvuje - v květnu ji v Evropě čeká ještě tradiční „západní“ křest lahví šampaňského.    

 

 Druhý den – v neděli – si pak La Grace kvůli svému velkému ponoru musela nejprve počkat na „vysokou vodu“ (na příliv), aby mohla vyplout. Egyptští dělníci pomocí tažného člunu a obrovského bagru definitivně posunuli loď celou do moře.  V 11:02 hodin se La Grace poprvé zvedla ze dna celá na vodu. Po nezbytné kontrole všech „systémů“ pak poprvé zvedla kotvy a vyplula.

„Naše první plavba vedla na kotviště uprostřed Suezského zálivu na pozici 29´55,122N 032´29,43E. Vše je v pořádku, vše probíhá, jak má…,“ hlásí z Egypta kapitán Pepa Dvorský.

 

Více informací o La Grace – www.lagrace.cz.

 

Ze Suezu Jana Davidová-Kracíková (ČRo)     

 

 

La Grace navazuje na českou námořní tradici a zahajuje novou…

 Plachetnice La Grace je unikátní hned ze dvou důvodů. Jde o první českou školní plachetnici, kde se budou v námořních dovednostech zdokonalovat mladí zájemci o tento krásný a pohodový i adrenalinový sport, ale zároveň se jedná o navázání na historii české plachetní mořeplavby.
Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního skutečného českého námořníka Augustina Heřmana. Ten nejprve ve službách holandské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik. Po osamostatnění začal s La Grace přepadat španělské obchodní lodi. Později se stal největším vývozcem tabáku v Americe.

Historické podklady La Grace nejsou dostupné v její originalitě 17. století, kdy se plavila, ale spoluautor projektu Dan Rosecký nalezl projekty podobné lodi La Grace v atlasu lodních plánů F.Chapmenna z roku 1768.

Augustin Heřman si vysloužil i šlechtický titul od lorda Baltimora za zpracování první detailní mapy Virginie a Marylandu, kterou obdivoval za sto let G.Washington. Před několika lety bylo ve Vídeňském archivu nalezeno první vyobrazení NewYorku – opět od A. Heřmana. Není divu, že Američané jeho jméno často vyslovují v názvech ulic, škol i mostů.   

 

A nyní bude jeho jméno známo i u nás. Český historický klenot – La Grace, první replika první české námořní lodě českého mořeplavce Augustina Heřmana právě vyplula. Nezůstane jen statickou replikou, bude brázdit moře, pasažéry mohou být  nejen kadeti námořních škol, ale i lidé zajímající se o dávné plavby, kteří si chtějí vyzkoušet kdysi používané sextanty,  práci s astroláby, pracovat v lanoví. Dokonce jsou vyrobeny repliky dobových děl.   

Kromě své námořní funkce bude La Grace zároveň i emisarem, propagátorem České republiky v zahraničí.

 

 

O autorech…

Za nynějším znovuzrozením lodi stojí zejména iniciátoři celého projektu – dva kapitáni Josef Dvorský a Daniel Rosecký a spoluautor projektu Petr Tanner  – a též celá řada dalších spolupracovníků a pomocníků. Investovali nejen finance, ale především organizační schopnosti, práci mnoha hodin a nadchli své okolí k neúnavné práci.

„Loď jsme začali stavět na konci roku 2008 v profesionální loděnici v Egyptě. Hlavním důvodem pro výběr místa stavby byla skutečnost, že zde všechny lodě stále staví tradičním způsobem, že umějí se dřevem. Pokud přivřete oči nad tričky s reklamními nápisy, které nosí místní dělníci, máte dojem, že jste v 18. století. V Egyptě je také díky Suezskému průplavu snadno dostupné kvalitní dřevo ze Skandinávie, jenž bylo ve zlatém věku plachet nejoblíbenějším a nejobvyklejším stavebním materiálem…,“ říká k tomu Daniel Rosecký.

Dílčí části lodě se stavěly či vyráběly v Čechách, především v truhlářské dílně Viléma Pavlici ve Valašském Meziříčí. Dřevo na stěžně pochází z Vysočiny.

 

Co čeká La Grace dál…
Její první plavby proběhnou v Rudém moři, kde plachetnice zůstává až do jara  - čekají na ni například Vánoce a Silvestr při plavbě po ostrovech v oblasti Hurghady, či (a to již v „činné službě“) cesta do Dubaje…
„Rudého moře se nebojíme, právě naopak! La Grace byla v 18. století také vyhlášeným pirátským plavidlem…,“ říká k tomu Pepa Dvorský, kapitán lodi.

 

A pak už se La Grace dál bude plavit po mořích a oceánech podle rozpisu, který se již nyní připravuje. Její další plavba se předpokládá v letních měsících po přístavech celého Středomoří a na podzim překoná Atlantický oceán, aby další zimu mohla plout v tyrkysových vodách Karibských ostrovů. Pokud máte dojem, že svést se na lodi bude moci jen smetánka, že tento zážitek bude běžnému smrtelníkovi nedostupný, není tomu tak. Týden na La Grace nevyjde dráž, než jiná standardní dovolená v hotelu, či na jachtě.  
A i když je loď replikou historické plachetnice, uvnitř je vybavena moderní nautikou, motorem a nezbytným komfortem.  A též naprosto splňuje všechny současné bezpečnostní předpisy.

  

Kontakt pro média:
Jiří G. Souček
project La Grace– Media manager
Tel.: 739 096 121
E-mail: jiri.soucek@gmail.com
www.lagrace.cz

Statistika
Zobrazeno 3903x Hodnocení
  • Aktuálně 0.00 / 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 0.00 / -


Komentáře
Načítám data ...