Dolní Labe získá v letošním roce 5 nových přístavišť

.: Kategorie: Vnitrozemské plavby a lokality (kanály apod.) :: autor: Libor :: zveřejněno: 10.2.2014 :.

 

Dolní Labe získá v letošním roce 5 nových přístavišť

 

Praha, XY. února 2014 – Osobní vodní doprava na Dolním Labi se v plavební sezóně dočká 5 nových přístavišť v lokalitách Dolní Zálezly, Libochovany, Lovosice, Libotenice a Nučnice. Rekonstrukcí projde také stávající pevné molo v Litoměřicích. Výstavba a modernizace 6 zmíněných přístavišť výrazně přispěje k rozvoji turistické vodní dopravy na Dolním Labi. Investorem projektu je Ředitelství vodních cest.

V České republice každoročně stoupá obliba rekreační plavby, což potvrzuje rostoucí počet zájemců o registraci malých plavidel. Zvýšenému zájmu musí odpovídat především kvalita infrastruktury. Absence přístavišť určených pro kotvení rekreačních plavidel však situaci dosud výrazně komplikovala. Od projektů realizovaných v letošním roce proto očekáváme nárůst zájmu o vodní turistiku na Dolním Labi, a to jak ze strany provozovatelů, tak i obyvatel přilehlých měst a obcí,“ vyjádřil svá očekávání ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.

 

Výstavbu sítě veřejných přístavišť zahájilo Ředitelství vodních cest ČR v polovině loňského roku v centru Ústí nad Labem. V prosinci se nové atraktivní přístaviště objevilo v Lovosicích. Během června letošního roku se zbudováním plovoucího mola pro osobní dopravu stanou Libochovany spolu s Lovosicemi lokalitou, kde budou moci přistát pouze lodě určené k přepravě cestujících. Kombinace pevného mola pro osobní lodě a plovoucího mola pro malá plavidla vznikne v Litoměřicích a Nučnicích. Konečně v Dolních Zálezlech a v Libotenicích se staví samostatná plovoucí mola pro osobní lodě a pro malá plavidla. V těchto již tak oblíbených lokalitách významně vzroste atraktivita pro přistání hausbótů a malých člunů, které se dnes na Labi pohybují.

 

V rámci modernizace stávající konstrukce mola pro osobní lodní dopravu v Litoměřicích bude snížena jedna ze dvou současných nástupních plošin. Snížení zajistí snadnější nástup osob na loď s nižší palubou. V Litoměřicích projde modernizací i plovoucí molo pro malá plavidla v lokalitě Mlýnské rameno.

 

Výstavbu přístavišť podporují také starostové dotčených obcí, kteří v lodní dopravě spatřují velký potenciál pro cestovní ruch i prostor pro vznik pracovních příležitostí.„Pro vodní turisty navštěvující naši obec doposud neexistovala možnost bezpečně zakotvit své lodě a kolem obce jen proplouvali. Nyní vznikne 16 nových stání pro rekreační lodě a návštěvníci tak budou moci poznávat zajímavosti v okolí Dolních Zálezel a zároveň využít nabízených služeb v obci,“ řekl starosta Dolních Zálezel Miroslav Suchý. Zde první lodě přistanou již počátkem května.

 

Velkým přínosem výstavby nových a úpravy stávajících přístavišť je zřízení odběrných míst pro elektrický proud v Dolních Zálezlech, Litoměřicích, Libotenicích a Nučnicích, která umožní při cestování na lodi pohodlně přečkat noc. V Litoměřicích bude pro plavidla k dispozici navíc kapacitní přípojka na pitnou vodu. Další inovací budeosvětlení většiny přístavních mol. Celkové náklady na uvedené projekty by neměly přesáhnout 99 milionů Kč.

 

 

Vybudování ucelené sítě veřejných přístavišť, o kterou ŘVC dlouhodobě usiluje, je základní podmínkou pro rozvoj turistické vodní dopravy na labsko-vltavské vodní cestě, obdobně jako se to již dnes daří na Baťově kanále na Moravě.

 

 

 

O Ředitelství vodních cest ČR

ŘVC ČR je organizační složkou státu, zřízenou Ministerstvem dopravy k zabezpečení přípravy a realizace výstavby a modernizace dopravně významných využívaných vodních cest a dalších staveb nutných pro provoz na vodních cestách.

 

Kontakt:

Ředitelství vodních cest ČR 

Statistika
Zobrazeno 2080x Hodnocení
  • Aktuálně 5.00 / 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Aktuálně 5.00 / 1


Komentáře
  • Janch No sláva, sice se mi z těch miliónů protáčejí panenky, ale ještě jednou sláva, že to bude i s elektrikou. Žel se nic nepíše o kapacitě, ale to se třeba někde dočteme na fóru - předem díky všem, kdo \"maríny\" vyzkoušejí a napíšou fakta i dojmy!
    .: 01.březen 2014, 23:51 :.
Načítám data ...