Balt 2009 aneb crash test lodi Hanse 430
více fotografií najdete na : http://kalinayacht.rajce.idnes.cz/BALT_2009/

V termínu 23.5. až 5.6. jsem se zúčastnil plavby na lodi Hanse 430 v oblasti Baltu. Plavbu pořádal AZ EURO YACHTING (www.najachtu.cz) pod vedením kapitána Karla Zítky.

Posádku tvořili : zleva Standa Štrobl, Láďa Kalina, kapitán Karel Zítka, Marián Toth, Honza Kratochvíl, Václav Kutner, Michal Douša, Miloš Motola a Martin Vaigl. V následujících řádcích naleznete můj pohled na věc.

Trasa: Breege (Německo) – Stockholm (Švédsko) – Visby (ostrov Gotland- Švédsko) – Klaipeda (Litva) – Svaneke ( ostrov Bornholm- Dánsko) – Breege
Loď: v podstatě funglovka Hanse 430 s celospírovou hlavní plachtou se dvěma refy a samoréčkovací kosatkou s rolfokem pod palubou. Počet kajut 4, počet kójí 8+1salon
agentura: Mola- Breege

Nalodění: v pátek jsme se po celkem příjemné cestě autem s Vaškem a Honzou dostali kolem 17 hodiny do přístavu v Breege. Na lodi již byl kapitán, Standa a Marián. Kapitán přejímal loď. Kromě nízkéko počtu záchranných vest a harnesů (byly hned doplněny) se zdálo vše v pořádku. Teprve po vyplutí v sobotu ráno se začaly objevovat nedostatky.

Plavba: celkem rychle jsme se shodli na tom, že všichni chceme doplout do Stockholmu za každou cenu a proto volíme plavbu nonstop do Stockholmu a pak se uvidí. Ve Stockholmu jsme se domluvili po zvážení dobrých plavebních výkonů lodi i schopností posádky plout dále do Litvy a pak teprve obrátit na Rujánu.
Výbava kuchyně: lodní kuchyň byla zcela nedostatečně vybavena pro dvoutýdenní plavbu 9-ti členné posádky. Zcela chyběl velký hrnec na těstoviny, škrabka na brambory, struhadlo, několik talířů. Byla by lepší větší zásoba plynu již při převzetí lodi tak, aby nemohlo dojít k vypotřebování bomby za plavby uprostřed Baltu.

Poškození lodi při plavbě: vytržení stolu v salonu pádem spícího člena posádky v salonu při obratu lodě po větru. Stůl je k podlaze přišroubován pouze 4 vruty, což považuji za konstrukční vadu. Přetržení spodního oka kosatky u rolfoku. K tomu došlo za plavby proto, že se látkové oko plachty třelo při náklonu lodi o krycí plech paluby v místě prostupu rolfoku pod palubu. Způsobeno diletantským obrobením tohoto krycího plechu, nejspíše ručně, s ostrými hranami, což považuji za výrobní chybu. Ohnutí 2 sloupků zábradlí, způsobené nedostatečnou tloušťkou stěny trubky zábradlí. Považuji za konstrukční chybu. Vytržení lanka zábradlí z úchytu v zadním koši. Vytržením čepu vidličky napínáku relingového lanka. Nejspíše poddimenzováním zábradlí, konstrukční chyba. Je škoda, že se na tento prvek nemůžete spolehnout v krizové situaci. Jeden člen naší posádky na to doplatil koupelí v rozvlněném Baltu. Vyklepání dříku šeklu otěže kosatky - konstrukční vada, na tomto místě je mnohem lepší vzhledem k častým vibracím použít Snap karabinu s obratlíkem. Vyklepání několika dříků z šeklů takeláže- konstrukční chyba, mnohem lepší je použití šeklů s čepem se závlačkou než s čepem šroubovacím, to kvůli častým vibracím na lodi.
Další nedostatky na lodi: nefunkční windmetr, v noci se špatně odhadoval směr a síla větru- co naplat, že windmetr pracoval v režimu DEMO! Všudepřítomné skřípání lodi plující v náklonu na vlnách, skřípání kladek ráhna. Nepřítomnost zvýšených hran stolu jak v salonu tak i v kokpitu- nemožnost používání stolů za plavby na plachty. Špatné konstrukční řešení schodů do salonu- za plavby v náklonu z některých schodů sjíždí noha bez potřebné postranní opory. Řešení kuchyně- není se kde zapřít při plavbě v náklonu- konstrukční chyba. Nepřítomnost madel v salonu u stolu, asi by to chtělo stropní madla v blízkosti osy lodě. Časté samovolné otevření dveří vedoucích do předních kajut ze salonu- západka kliky zabírala v rámu dveří asi na 2mm, což při houpání lodi ve vlnách nebylo dostatečné- výrobní vada. Špatná ventilace kajut. Ve všech kajutách se srážela voda jež stékala do matrací - konstrukční vada- nikdo nepočítal s ventilací kajut ani s odvodem kondenzátu do vhodných prostor. Nepřítomnost věšáku v koupelnách, jako by snad soudruzi z NDR ani nepoužívali ručníky nebo byli zvyklí zahazovat mokré oblečení do moře. Já si to z finančních důvodů nemohu dovolit a tak bych raději volil možnost usušení mokrého oblečení v dobře větrané koupelně. Zoufalá situace kormidelníka, který ve velkém náklonu nemůže stát u kormidla na návětrné straně, neb si nemá o co zapřít nohy a sedět na návětrné straně může jen v předklonu a ještě jen na části sedacího svalu, pokud nechce mít mokré kalhoty od vody zdržující se v místě pro sezení. Hliníkové bortlajsny totiž nemají vyfrézované otvory pro odtok vody a tak ta voda jež nastříká na palubu se pak pohybuje po celé délce lodi, než se jí podaří opustit loď na zádi, pokud jí ovšem zrovna nebrání zadek kormidelníka nacházející se těsně usazený v zadním návětrném koši. Volná záď lodi jistě odpovídá momentálním estetickým požadavkům zákazníků, zblblých samou chválou testujících novinářů z jachtařských časopisů sponzorovaných výrobci lodí. Pro delší plavby či plavby za horšího počasí by však byla lepší uzavřená záď s tvarovanou sedačkou pro umožnění bezpečného posedu kormidelníka za návětrným kormidlem a opěrná lišta na palubě zádi pro bezpečnou oporu kormidelníkových nohou při kormidlování vestoje. Nemožnost spát v kajutách po dvou při plavbě s nakloněnou lodí. Konstrukční vada – nejsou u lůžek palandy žádné popruhy proti vypadnutí ležících námořníků ani jakákoli možnost rozdělit plochu dvojlůžek v kajutách a zabránit tak nalehání námořníků na sebe.
Hodnocení plavby:
uplutá trasa – super
počasí- super
zkušenosti posádky – skoro super
komunikace, ohleduplnost posádky – dobrý
strava – dobrý
připravenost lodi na plavbu – špatný (kdyby upadlo kormidlo, stěžeň nebo kýl napíšu příšerný)
pobyt v přístavech – super (lepší než v Chorvatsku z mnoha důvodů)
Z lodního deníku:
Neděle 24.5. – 7.00-vstáváme, snídáme a zjišťujeme drobné závady. Nefunguje odsávání z přední i zadní koupelny( pracovník Mola charter, závadu odstraňuje). Chybí velký hrnec v kuchyni- bohužel není na základně člověk s klíčema od skladu, který by hrnec mohl vydat.Chybí koncovka hadice na vodu – prý nelze vyřešit. 9.20 vyplouváme na motor. Tlak 1015 hPa, vítr W 2, teplota 18°C. 10.00 – 54°34´N 013°18´E. 12.00- Tlak 1015 hPa, vítr 0, teplota 18°C. 10.00 – 54°34´N 013°18´E.
Upluto na motor 49Nm, pod plachtami 26 Nm celkem 75Nm
Pondělí 25.5. -
Upluto na motor 25Nm, pod plachtami 68 Nm celkem 93Nm
Úterý 26.5. -
Upluto na motor 0Nm, pod plachtami 128 Nm celkem 128Nm
Středa 27.5. -
Upluto na motor 6Nm, pod plachtami 82 Nm celkem 88Nm
Čtvrtek 28.5. -
Upluto na motor 0Nm, pod plachtami 0 Nm celkem 0Nm
Pátek 29.5. -
Upluto na motor 38Nm, pod plachtami 20 Nm celkem 58Nm
Sobota 30.5. -
Upluto na motor 0Nm, pod plachtami 118 Nm celkem 118Nm
Neděle 31.5. -
Upluto na motor 0Nm, pod plachtami 125 Nm celkem 125Nm
Pondělí 1.6. -
Upluto na motor 5Nm, pod plachtami 41 Nm celkem 46Nm
Úterý 2.6. –
Upluto na motor 1Nm, pod plachtami 130 Nm celkem 131Nm
Středa 3.6. -
Upluto na motor 1Nm, pod plachtami 81 Nm celkem 82Nm
Čtvrtek 4.6. -
Upluto na motor 0Nm, pod plachtami 48 Nm celkem 48Nm
Pátek 5.6. -
Upluto na motor 15Nm, pod plachtami 59 Nm celkem 74Nm
Etapy plavby: podle GPS
1 etapa: Breege - Stackholm 408,5 Nm
2 etapa: Stockholm - Visby 137,5 Nm
3 etapa: Visby - Klaipeda 179,5 Nm
4 etapa: Klaipeda - Svaneke 230 Nm
5 etapa: Svaneke - Breege 137 Nm
celkem dle GPS 1092.5 Nm
|